7 potravin a nápojů, kterým je třeba se vyhnout při artritidě

Osteoartritida, která je nezánětlivá, je nejčastější – ačkoli existuje více než 100 typů. Ve skutečnosti až 40 % mužů a 47 % žen může být během svého života diagnostikováno s osteoartrózou.

Přidané cukry

Měli byste omezit příjem cukru bez ohledu na to, ale zejména pokud máte artritidu. Přidané cukry se nacházejí v cukrovinkách, limonádách, zmrzlině a mnoha dalších potravinách, včetně méně zřejmých položek, jako je barbecue omáčka.

Červené maso

Červené a zpracované maso může být spojováno se zánětem, který může zhoršit příznaky artritidy.

Například strava bohatá na zpracované a červené maso vykazuje vysoké hladiny zánětlivých markerů, jako je interleukin-6 (IL-6), C-reaktivní protein (CRP) a homocystein.

Potraviny obsahující lepek

Lepek je skupina bílkovin v pšenici, ječmeni, žitu a tritikale (kříženec pšenice a žita). Lepek je někdy spojován se zvýšeným zánětem, bezlepkový režim může zmírnit příznaky artritidy.

Vysoce zpracované potraviny

Ultra zpracované položky, jako je rychlé občerstvení, snídaňové cereálie a pečivo, mají obvykle vysoký obsah rafinovaných obilovin, přidaného cukru, konzervačních látek a dalších potenciálně zánětlivých přísad, z nichž všechny mohou zhoršit příznaky artritidy.

Sůl

Tělo potřebuje sodík obsažený v soli pro mnoho funkcí, ale jeho nadměrná konzumace si může říkat o potíže (a většina z nás jí přijímá příliš mnoho). Výzkumy spojují vysoký příjem soli s větším zánětem a zvýšeným rizikem vzniku revmatoidní artritidy

Vyhledávejte potraviny s nízkým obsahem sodíku a bez přidané soli. Zkuste si jídlo ochutit bylinkami a kořením, například mletým pepřem, oreganem, kmínem, mletým česnekem nebo práškem či cibulovým práškem. Obohatí chuť vašeho jídla způsobem, který sůl nedokáže.

Konzervované potraviny

Nemusíte se vyhýbat všem konzervovaným potravinám, ale jen těm s vysokým obsahem cukru nebo soli.

Například ovoce konzervované v sirupu má obvykle vysoký obsah přidaného cukru, který může zvyšovat záněty. Hledejte ovoce konzervované ve vodě nebo ovocné šťávě bez přidaného cukru.

zdroj: verywellhealth.com, Titulní fotografie: Pixabay/Septimiu