Jak poznat, že bylo klíště nakažené? Místo po kousnutí pozorujte déle než měsíc

Jak poznat, že přenáší nebezpečné nemoci?

Sezóna klíšťat je v našich zeměpisných šířkách velmi dlouhá. Pokud je zima slabší, s klíšťaty se setkáváme již brzy zjara. Nepříjemná zvířata nás ale mohou potrápit i během pozdního podzimu. Jak vlastně poznat, že je klíště nakažené?

Borelióza napadá nervový systém

Mezi největší strašáky, které klíšťata přenášejí, patří borelióza. Místo kde bylo klíště přisáté, pozorujte přibližně měsíc. Nemoc lze v určitých případech poznat tak, že se v této oblasti objeví typická červená skvrna se světlým středem. Někdy se ale tato skvrna nevyskytuje, a přesto je člověk touto nemocí nakažen. Abyste tedy měli jistotu, a vyhnuli se poškození nervového systému, kloubů i srdce, je proto vždy lepší si zajít na krevní testy poté, co jste si klíště vytáhli.

Čím dřív přisáté klíště vytáhnete, tím lépe. Fotka od Catkin z Pixabay.
Čím dřív přisáté klíště vytáhnete, tím lépe. Fotka od Catkin z Pixabay.

Encefalitida poškozuje mozek

Další nemoc, kterou si rozhodně pro sebe ani pro své blízké nepřejete, je klíšťová encefalitida. Na tuto nemoc prozatím lék neexistuje, ale lékaři se snaží o co největší potlačení jednotlivých příznaků nemoci. Mezi ty se řadí bolesti svalů a kloubů, celková únava, horečky, bolesti hlavy, svalový třes a dezorientace. Klíště, které tuto nemoc přenáší, se pozná například podle jeho vyšetření v laboratoři.

Další nemoci, které klíště přenáší

Těžko lze pochopit, že tak malý tvor jako klíště přenáší až sedm nepříjemných nemocí. Ty se dají odhalit přímo ve specializované laboratoři, kam klíště po vyjmutí odešlete poštou. Ihned tak zjistíte, zda v sobě ukrývá nebezpečené nemoci, jako je ehrlichióza, bartonelóza, tularémie, babesióza nebo neoehrlichióza.

To, že je klíště nakažené některou z nebezpečných nemocí, na první pohled nepoznáte. Jistotu budete mít, když si necháte od lékaře udělat rozbor své krve a zahájíte okamžitou léčbu.

Zdroj: www.healthline.com. Náhledová fotografie: Jerzy Górecki z Pixabay.