Londýňané venčili kojence v kleci vysoko nad zemí

Dalo by se říci, že se jedná o jeden z nejpodivnějších vynálezů 20. století. Dětská klec, původně nazývaná „zdravotní klec“, byla v podstatě drátěná postel visící z oken městských bytů.

Dětské klece přišly do módy poté, co tento koncept roku 1922 vymyslela paní Robert C. Laffertyová. Existují ale teorie, že jejich vznik ve skutečnosti spadal do roku 1884 díky knize doktora Luthera Emmeta: The care and feeding of children.

Vynález vskutku novátorským nápadem, ale co bezpečí?

I když nikdy nebylo zaznamenáno žádné úmrtí nebo zranění spojené s používáním dětské „vyhlídkové terasy“, stále se jedná o nebezpečný nápad, ale i konstrukci.

Dětská klec připevněná za oknem. Tyto „kojenecké klece“ se používaly k zajištění toho, aby děti měly dostatek slunečního světla. Byly nabízeny rodinám žijícím v obytných domech v centru města – bez snadného přístupu k zeleným plochám.
Fotografie je z roku 1937. Zdroj: twitter.com

Účel vynálezu

Při pohledu na tento vynález by se člověk divil, proč se vůbec taková věc vyráběla. Měl vynález usnadnit život? Komu vlastně?

Klec pro děti byla opravdu vynalezena z celkem „ušlechtilého“ důvodu. Byla skutečně vyráběna a používána ve městech s hustým osídlením, aby umožnila dětem přístup na čerstvý vzduch a světlo, jelikož většinu času bydlely v hustě obydlených městech, v prašném a tmavém prostředí. 

Londýňané bez zahrad je braly o 106

Ve 30. letech 20. století zaznamenaly dětské klece v Londýně prudký nárůst popularity. Byly navrženy speciálně pro děti žijící ve městech bez přístupu k zahradám. Místní komunitní skupiny, jako například Chelsea Baby Club, distribuovaly tyto dětské klece svým členům, kteří neměli zahrady.

Nálety ukončily jejich používání

Začátek 2. světové války a následná bitva o Británii vedená Luftwaffe však používání dětských klecí v Londýně ukončily.

Návrat na pár let

Přesto se dětské klece v roce 1953 opět vrátily.  Nakonec ale po několika letech poptávka po dětských klecích postupně klesala, snad kvůli rostoucím obavám o bezpečnost a zvýšenému provozu v městském prostředí.

Zdroj: ng.opera.news, twitter.com. Náhledová fotografie: Rich Woodruff / Flickr: baby-cage-window