Jóga – znáte 7 nejefektivnějších cviků? Zacvičte si je s námi!

Že jste zatím jógu nezkusili, protože nevíte jak? Nechtělo se vám přihlásit na kurzy, od nichž jste nevěděli, co očekávat? Připravili jsme si pro vás seznam sedmi nejznámějších a nejefektivnějších cviků, které bývají součástí každé takovéto lekce.

Pozice hory (tadásana)

Hora je základní pozice, ze které se často přechází do dalších jógových cviků, avšak může působit nudně. Jedná se totiž o správný postoj, který bychom všichni měli přirozeně mít. Ale sami si přiznejte, jak je těžké se soustředit na všechny činnosti, co za den děláme a k tomu, že bychom měli myslet na správné držení těla? Proto tenhle cvik do jógy bezesporu patří. 

Jak tedy na něj? Stoupněte si vzpřímeně a snažte se udržet rovná záda. Špičky nohou dejte k sobě, ale paty naopak jemně od sebe. Dívejte se před sebe nebo zavřete oči, ale nechte krk v jedné ose s páteří. Ramena pocitově stahujte od uší dolů a lopatky k sobě. Ruce nechte volně podél těla.

Pozice prkna (vašisthásana)

Tato pozice nahrazuje pánské kliky, které mohou být pro ženy velmi náročné. Tento cvik vám uvolní páteř a uleví od její bolesti. Je zaměřena především na posílení rukou a ramen, ale zacvičíte si i hýždě, břicho a stehna.

Do tohoto cviku se nejlépe dostanete z pozice kočky, čili na všech čtyřech. Ruce dáme přesně pod ramena a rolujeme bicepsy ven (spíše pocitově). Stojíme na bříškách nohou, které jsou aktivní, čéšky a stehna zatnuté. Zpevníme břicho a hlavu opět máme v linii těla, takže koukáme pod sebe směrem dopředu.

Pozice dítěte (balasana)

I tuto pozici většina z nás zná, jedná se o odpočinkový cvik, během kterého se celé naše tělo uvolní od stresu. Tento cvik navíc podporuje dýchání do zad, které je pro tělo nejzdravější.

Běžte do sedu na paty, špičky nohou nechte u sebe, ale kolena dejte mírně od sebe a ruce položte před sebe na zem. Postupně se předklánějte a pomocí špiček prstů posouvejte dopředu. až se čelem dotknete země. Ruce nechte aktivně na špičkách natažené před sebou, ale nestahujte ramena ke krku, mějte je krásně otevřená.

Pozice psa hlavou dolů

Pes hlavou dolů je asi nejznámějším cvikem z jógy, ale také patří svým provedením k nejtěžším. Ačkoli se to nezdá, člověk si musí hlídat spoustu věcí najednou, což je opravdu náročné. Tento cvik vám protáhne zadní stranu nohou včetně achillovy šlachy a posílí břicho i ramena.

Samotné provedení spočívá ve správně nastavené vzdálenosti nohou od hlavy – čím větší vzdálenost mezi nimi máte, tím je pozice lehčí. Pak stačí srovnat záda, rukama a rameny vynést zadek nahoru a zároveň trochu dozadu, abychom cítili, že máme váhu v nohách. Paty se snažíme pomalu dát k zemi. Ten, komu dělá potíže narovnat nohy, je může mírně pokrčit s tím, že se pořád snaží dávat zadek pocitově nahoru a dozadu.

Pozice polovičního mostu (sarvangásana)

Pozice polovičního mostu se specializuje na protažení zad, posílení stehen a hýždí. Je vhodná i pro začátečníky, jelikož mají možnost si cvik zjednodušit a nejít do úplné pozice.

Lehněte si na záda a pokrčte kolena v šíři kyčlí. Pomalu začněte zvedat zadek a rolujte ramena pod sebe. Stehna nesmí sjíždět k sobě, ale musí být nastaveny rovnoběžně na sebe. Ruce si můžete proplést pod zády, to vám pomůže ještě víc rolovat ramena a hezky se na nich usadit.

Pozice psa hlavou nahoru

Ano, pes hlavou nahoru skutečně existuje, až na to, že tento cvik většina lidí zná jako kobru. Pes hlavou nahoru je akorát její plnou verzí a nesmírně vám uleví od bolesti zad a úžasně je protáhne. Posiluje přední část těla včetně bříška.

Lehněte si břichem na zem a ruce pokrčte na úrovni mezi hrudí a pasem. Poté nechte nohy na nártech a zvedejte se do plné pozice. Ramena od uší dolů, pohledem byste měli směřovat dopředu. A nejdůležitější věcí na plné kobře je ta, že nohy se kromě nártů nedotýkají země.

Pozice mrtvoly (šavásana)

Na konci každé lekce přichází relaxace a v té nejčastěji bývá tato pozice. Je to uvolňující cvik, při kterém by se nemělo na nic myslet a jen vnímat svůj dech. A jak na ni? Velice prostě, lehněte si zády na zem a uvolněte ruce a nohy do stran, jak je vám pohodlné.

Zdroj: womenshealthmag.com, obrázky: Alexy Almond z Pexels