Test: Milku a Nutellu si na chleba raději nemažte. Ale co tedy ano?

Německý Öko-Test zkoumal ořechovo-nugátové krémy, jako je Milka a Nutella, a zjistil: příliš mnoho cukru, minerálních olejů a podvádění s množstvím kalorií. Ale jsou i vítězové testu – a celkem za příznivou cenu.

Ořechovo-nugátové krémy jsou nedílnou součástí nejen německé snídaňové kultury, ale nejsou bez problémů. Zde se dozvíte, kteří výrobci podle stejnojmenného německého spotřebitelského časopisu v Öko-Testu neuspěli a kteří jsou naopak doporučováni. Ale na úvod: Oblíbené produkty Nutella od společnosti Ferrero a Milka Lískooříškový krém od společnosti Mondelez v aktuálním testu (09/2022) zcela propadají.

Podle německého webu Merkur.de to zní pro milovníky sladkého jako práce snů: odborníci z německého spotřebitelského časopisu Öko-Test zkoumali celkem 21 různých ořechovo-nugátových krémů či pomazánek. Bohužel jen minimum z nich si je mohlo bez váhání vychutnat, protože hned dvě pomazánky získaly hodnocení pouze „dobré“. Výrobky Nutella a Milka oříškový krém byly naopak hodnoceny jako „neadekvátní“, a tak neuspěly. 

Cukr

S obsahem cukru 56 procent jsou nejsladší na poli testovaných produktů, což Öko-Test doložil vyšším obsahem cukru. 

Tuk

Oříškové nugátové krémy obsahují také hodně tuku, často i více než 35 procent. Öko-Test považuje za obzvláště alarmující, že výrobci používají nereálně malé velikosti porcí pro výpočet obsahu kalorií v krémech v tabulce nutričních hodnot. Porce je prý 15 gamů, což se zhruba vejde na lžičku a většině lidí to tedy nestačí ani na namazání rohlíku.

Fotka od Silvia z Pixabay

Ořechy

Ale nejen na velikost porce, ale i na oříšky jsou někteří výrobci znatelně skoupí. Oříškový krém Milka obsahuje pouhých pět procent oříškové hmoty, což staví krém v tomto ohledu na poslední místo. Některé konkurenční produkty obsahují více než 35 procent, Nutella má stále 13 procent. 

Kakao

Kakaový prášek se v různých krémech používá v koncentracích 3,7 až 12 procent.

Minerální (ropný) olej

Problém, kterému se lze vyhnout: minerální olej ve všech 21 ořechovo-nugátových krémech!

Stopy minerálního oleje jsou problémem mnoha zpracovaných i nezpracovaných potravin.  Mazací oleje a podobně přicházejí do styku s produkty v různých bodech procesu sklizně, zpracování a přepravy. Öko-Test našel minerální oleje z nasycených uhlovodíků (MOSH) ve všech testovaných ořechovo-nugátových krémech, někdy dokonce ve „zvýšených“ koncentracích. Uhlovodíky tzv. aromatických minerálních olejů (MOAH), u nichž je podezření, že jsou karcinogenní, však nebyly v žádném vzorku zjištěny.

Palmový olej

Sedm testovaných oříškovo-nugátových krémů neobsahuje palmový olej, včetně oříškového krému Milka. Vítězové testu jsou výrobky dm bio čokoládový krém a Ja! 

Absolutní vítězové

Článek webu Metro.de uzavírá hodnocení takto: Hodně kritiky, málo paprsků naděje – tak by se daly shrnout výsledky odborníků z časopisu Öko-Test. Přesto existují produkty, které si můžete na rohlík bez váhání namazat. Nejlépe v testu ořechovo-nugátových krémů dopadly dm bio nugátovo-oříšková pomazánka (celkové hodnocení dobré) a Ja! Nuss-Nougat Creme německého řetězce Rewe (celkově dobrý), uvádějí testeři z časopisu Öko-Test.

Zdroj: www.merkur.de. Náhledová fotografie: Mario Cvitkovic z Pixabay