Jak poznat, že máte intoleranci na lepek

Zatímco někteří lidé mají celiakii, tedy nesnášenlivost lepku, již od narození, u jiných se projeví v průběhu života. Jak poznat, že máte alergii na lepek?

Co je celiakie

Jako celiakie je označováno autoimunitní onemocnění, které má projevy spojené se zánětem sliznice tenkého střeva. V případě, že je toto onemocnění disgnostikováno pozdě, může u člověka dojít k úplné ztrátě klků a mikroklků, které zachytávají ve střevech živiny z potravy.

Jak tělo na lepek reaguje

V případě, že máte celiakii, se při kontaktu a průchodu lepku sliznicí tenkého střeva tvoří protilátky, které dále reagují s enterocyty. Tyto buňky jsou typické pro střevní sliznici. Nastává zánět v tenkém střevě, jehož důsledkem je celková porucha funkcí sliznice v tenkém střevě. Může mimo jiné docházet k nedostatečnému vstřebávání živin, k nesprávnému trávení, k bujení patogenní střevní mikroflóry. Příznaky celiakie se v těle projevují několik hodit poté, co se lepek do těla dostane.

V případě, že se celiakie neléčí, dochází k postupnému vyhlazení klků ve střevech, tedy i k následnému nedostatečnému vstřebávání živin do těla.

Jak poznat celiakii u dospělých?

Celiakii můžete poznat například tak, že postižený člověk popisuje velké bolesti břicha nebo další zažívací potíže v podobě plynatosti, průjmu nebo zácpy, když požije lepek. Někdy se projevuje také zvracení a nechutenství.

Celiakii často provázejí velké bolesti břicha. 
Fotka od Anastasia Gepp z Pixabay.
Celiakii často provázejí velké bolesti břicha.
Fotka od Anastasia Gepp z Pixabay.

U některých osob se celiakie projevuje ztrátou energie, chudokrevností, řídnutím kostí, nebo například depresemi. U mužů se může vyskytnout neplodnost, u žen dochází k opakovaným potratům. Objevuje se také vyrážka, která je podobná oparu. Takzvaná Duhringova dermatitida se objevuje nejčastěji v kloubní oblasti.

Jak poznat celiakii u dětí?

U dětí můžete poznat toto onemocnění již v době, kdy dostávají první příkrmy, ve kterých je obsažen lepek. Mívají bolesti břicha, trápí je zvracení, nadýmání, průjem nebo zácpa. V jejich stolici se dokonce mohou vyskytnout nestrávené zbytky jídla.

Bolesti břicha při celiakii se mohou objevit již s prvními příkrmy, ve kterých je lepek obsažen. 
Fotka od Ben Kerckx z Pixabay.
Bolesti břicha při celiakii se mohou objevit již s prvními příkrmy, ve kterých je lepek obsažen.
Fotka od Ben Kerckx z Pixabay.

Celiakové mají často nápadně vypouklá bříška. Ve srovnání se svými vrstevníky bývají chudokrevní, hubení a menší vzrůstem. Na kůži dokonce mohou mít červené puchýře, které svědí. Dítě má problémy se také soustředit, chybí mu energie. Může být často podrážděné. K úlevě dochází při vysazení lepku z potravy.

Aby se celiakie potvrdila nebo vyvrátila, provádí se krevní testy. Dochází také k diagnostice pomocí biopsie tenkého střeva, kde se zjišťuje, nakolik je sliznice poškozena.

Zdroj: celiac.org. Náhledová fotografie: Getty images