Kousání nehtů o vás může říci více, než si myslíte

Kousání nehtů obvykle začíná již v dětství. Mnoho lidí, kteří měli tento zvyk jako děti, z toho nakonec vyrostli. Pro některé se ale stává celoživotním zlozvykem, jehož ukončení je extrémně obtížné. Většina z nás vyrostla v domnění, že kousání nehtů je zlozvyk, který musíme překonat. Ukázalo se však, že toto opakující se chování o vás může odhalit některá zajímavá fakta, a nejedná se pouze o stres. Jaké mohou být příčiny zlozvyku kousání nehtů?

Můžete být perfekcionista

Vědci zkoumali skupinu lidí, z nichž polovina měla zlozvyk kousat si nehty a polovina ne. Výsledky ukázaly, že lidé, kteří si kousají nehty, mají tendenci se přepracovávat nebo jsou workoholici. Jsou často perfekcionisté a jejich zlozvyk jim pomáhá při podráždění nebo když nejsou s něčím spokojeni.   

Jste chytřejší, než si myslíte

Lidé, kteří si kousají nehty, jsou často jedinci se silným záměrem dosáhnout svého cíle. Mnoho lidí má tendenci kousat si nehty ve chvílích intenzivního soustředění, když se snaží vyřešit nějaký problém.

Můžete být netrpěliví

Nuda a frustrace mohou být důležitými spouštěči kousání nehtů. Znamená to, že si koušete nehty proto, abyste se zaměstnali, když se nudíte nebo dlouho čekáte.

Možná nejste spokojeni sami se sebou

Kousání nehtů může být nervózní návyk, díky kterému se lidé dočasně cítí lépe. Někteří lidé na sebe kladou obrovská očekávání. Když nemohou dosáhnout svých cílů, často se cítí zklamaní a stydí se za sebe.

Může jít o psychologický problém

Kousání nehtů může být spojeno s obsedantně kompulzivní poruchou. To znamená, že lidé pociťují nutkání něco dělat znovu a znovu. V tomto případě bývá kousání nehtů často dlouhodobý zlozvyk, který je obtížné překonat bez pomoci specialisty.

Vždy tedy existuje možnost vyhledat odbornou lékařskou pomoc nebo terapii u psychologa. Pokud tedy máte podezření, že na vině může být Váš psychický stav, zkonzultujte ho pro jistotu s lékařem. I taková maličkost jako kousání nehtů Vám totiž tento problém může pomoci odhalit.

Zdroj: brightside.me, Náhledový obrázek: Oleg Ivanov z Unsplash