Velký přehled: Jak efektivně uspořádat potraviny v lednici a neplýtvat jídlem

Správně uložený obsah lednice je nezbytně nutný pro bezpečné skladování, což vám pomůže minimalizovat plýtvání potravinami. Víte ale, jaká by měla být správná teplota v lednici a do jakých polic které potraviny patří?

Teplota v ledničce by měla být správně nastavena mezi 1 °C a 4 °C. Nikdy nedávejte horké jídlo do lednice, protože tím se zvýší celková teplota v lednici, což může vést ke zkáze ostatních potravin.

Jak tedy správně uspořádat potraviny v lednici?

Horní police

Sem patří potraviny, které sami o sobě nepotřebují vaření, jako například mléko, mléčné výrobky, džusy a otevřené nápoje.

Prostřední police

Sem umístěte: jogurty, sýry, uzeniny, máslo, otevřené konzervy a zavařeniny, hotová jídla. Patří sem ale i zbytky jídel, které ovšem musí být uzavřené v nádobách! (sýr, omáčka na pizzu, pečeného kuřete).

Vejce v kartonu – pokud máte veliké množství vajec a plánujete je ukládat v lednici dlouhodobě, uložte je do zadní části této police, kde je trochu chladněji (prodloužíte tím tak jejich životnost). Jinak je můžete skladovat ve dvířkách (i přes vyšší teplotu zde pár týdnů vydrží).

Chleba – sendvičové a toustové chleby do lednice patří. Naopak bagety a ostatní pečivo by mělo být skladováno při pokojové teplotě nebo případně v mrazáku.

Fotka od freepik z Freepik

Spodní police

Toto je nejchladnější část lednice. Zde by mělo být maso a ryby. Syrové maso vždy pečlivě umyjte od krve a teprve pak uložte. Dbejte na to, aby bylo oddělené od ostatních potravin.

Boxy na zeleninu a ovoce

Ovoce – dozrálá jablka, hroznové víno, bobulovité ovoce
Zelenina – brokolice, mrkev, květák, špenát, klíčky, celer, ředkvičky, saláty

Dveře ledničky

Nejteplejší oblast chladničky a nejcitlivější část k teplotním výkyvům. Uchovávejte zde proto potraviny, které mají přírodní konzervační látky. Patří sem nápoje, marmelády a další dochucovadla.

Poznámka: Houby ukládejte do lednice v papírovém sáčku. Bobulovité ovoce ukládejte do ledničky neumyté a v jedné vrstvě.

Fotka od Andrea Piacquadio z Pexels

Pozor!

Některé ovoce produkuje ethylen, který urychluje zrání (avokádo, banány, nektarinky, broskve, hrušky, švestky). Neukládejte je tedy společně s potravinami, které se mohou rychle zkazit nebo naklíčit. Nejdříve je nechte dozrát na lince a pak teprve uložte do ledničky.

Co tedy kam?

Na linku patří: jablka, banány, citrusy, ananas, meloun, mango, papriky, rajčata, okurky, lilek, zázvor, česnek

Cibuli neskladujte vedle brambor! Výrazně tím snížíte jejich životnost.

Jablka – nedozrálá (7 dnů) na linku, dozrálá do ledničky

Jsou i potraviny, které se nemusí skladovat v chladničce. Mezi ně patří hořčice a kečupy, ovocné kompoty a džemy, dále konzervovaná zelenina a ostatní konzervy jako sardinky či tuňák.

Potraviny v mrazáku

Každý skladuje zmrazené maso a zeleninu v mrazáku, ale je to také vynikající místo pro uložení jakýchkoliv potravin citlivých na teplo nebo světlo. Můžete zde uchovávat i ořechy, uzená masa, sušené bobkové listy, kuřecí vývar zmrazený v porcích, strouhanku, máslo, droždí, klobásy, celozrnné mouky a čerstvé těstoviny.

Tipy pro lepší ukládání do mrazáku:

Fotka od Isabella Mendes z Pexels

Přendejte maso z původního obalu
Čím rychleji maso zmrzne, tím méně se zkazí. Přendejte ho do vzduchotěsného obalu. Nejlepším způsobem je zabalit maso do vakuových uzavřených obalů nebo použít mrazicí sáček určený pro dlouhodobé skladování. Do sáčků se nesmí dostat vzduch!

Vše si označte! 
Všechny balíčky si přehledně popište: datum a obsah. Vyhnete se tak následnému zkoumání, co se uvnitř asi tak nachází.

Bezpečně rozmrazujte
Nejlepší způsob, jak bezpečně rozmrazit maso, je uložit ho na talíři v chladničce. Je důležité si uvědomit, že proces bude pravděpodobně trvat déle, než si myslíte. Steaky, hamburgery, kuřecí prsa a podobně nechte alespoň přes noc v lednici. Hovězí, vepřové a celá kuřata až dva dny. U velkých krůt to může být až tři nebo dokonce čtyři dny!

V případě, že potřebujete maso rozmrazit rychleji, můžete ho vložit do misky se studenou vodou pod pomalu tekoucí proud vody. Nebo na hliníkový podnos nebo pánev, protože hliník velmi rychle přenáší okolní teplotu do potravin. Steaky se rozmrazí asi o 50 % rychleji na hliníkovém podnosu, než na dřevěné nebo plastové desce, a ušetří se vám tak čas!

Zdroj: www.goodtoknown.com. Náhledová fotografie: freepik z Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *