Jak v roce 2022 na spokojenější a organizovanější život? Postačí vám tyto jednoduché kroky

S novým rokem přichází také nové výzvy a cíle, kterých toužíme dosáhnout. Neobejdeme se však bez cílevědomosti a organizované mysli i diáře. Jak na to, si povíme v dnešním článku.

1) Nejdříve, ukliďte si mentální nepořádek

Nosit v hlavě všechny věci, které musíte, chcete nebo plánujete udělat a neustále na ně myslet, je vysilující. Proto si při začátku roku ukliďte ve své hlavě. Jak to ale udělat? Jednoduše vše ze své hlavy vysypte na papír. Ideálně si pořiďte zápisník, který vás bude doprovázet po celý rok.

2) Starý dobrý zápisník a propiska

Když říkáme vysypte své myšlenky na papír, myslíme tím všechny. Malé i velké. Zapište si knihy, které chcete přečíst, kurzy, které chcete absolvovat, věci, které vás v minulém roce tížily. Lezla vám na nervy vaše falešná kamarádka? Ukončete to s ní. Dělaly vám dobře na duši hodiny plavání? Zařaďte si je do režimu na rok 2022. Jakmile uvidíte přímo před očima všechny vaše pocity, budete se pak lépe rozhodovat o tom, co si chcete do nového roku vzít s sebou a co raději nechat v roce 2021. 

Přestože tento krok vypadá velice jednoduše, je také nesmírně důležitý. Uklidit si v hlavě je ten nejdůležitější krok, bez kterého se dál nehnete. Navíc vaše mysl bude klidnější a vyrovnanější, takže budete prožívat podstatně méně stresu.

3) Představte si vás v roce 2022

Ať už máte cíl jakýkoli, musíte si jej umět přesně představit. Čím detailněji sami sebe uvidíte, tím víc pro vás bude jednodušší jeho realizace a také bude vyšší vaše motivace. Není nic horšího, než mít cíl, a vlastně si sám sebe v tomto bodě ani nedokázat představit.

Také si můžete vytvořit tzv. “Vision board”, což je zábavná a kreativní možnost, jak mít své cíle neustále na očích a díky tomu zůstat organizovaný. Vision Board je nástěnka či kus tvrdého papíru, na který si nalepíte vytisknuté fotografie vašich cílů. Chcete dokončit školu? Nalepte si fotografii titulu. Toužíte jet na zaslouženou dovolenou? Vylepte si fotografii pláže a moře. Takto postupujte až dokud nebude vaše nástěnka hotová. 

Může se stát, že vám jednoho dne dojde motivace nebo se vám nebude chtít pokračovat. Proto máte tuto nástěnku vizí, která by měla vyvolávat tak silné emoce, že vám pomůže nasednout zpátky do sedla a dále na sobě pracovat.

4) Místo velkých skoků dělejte malé krůčky

Není třeba udělat jednou za týden obrovský kus práce, který vás za chvíli kompletně vyčerpá. Mnohem účinnější bude spousta menších úkolů pečlivě rozplánovaných na každý den.

Diář, zapisování, plánování

Abyste zůstali organizovaní, budete potřebovat diář a další plánovače. Plánujte si dny, týdny i měsíce. Na internetu si můžete zdarma vytisknout spoustu plánovačů, které budete mít neustále na očích. Diář zavíráte a otevíráte, plánovač ale bude stále před vámi na stole, ledničce či na dveřích u toalety. Proto si do něj vypíchněte nejdůležitější úkoly a události a nespouštějte je z očí. 

Jak plnit své plány po malých krůčcích? Pokud máte za cíl zhubnout 30 kg v roce 2022, pak byste měli za měsíc zhubnout 2,5 kg. Soustřeďte se vždy na svůj měsíční cíl. Pokud chcete své cíle podpořit více, také se můžete sami sebe ptát “Co můžu udělat tento týden pro to, abych byl blíže ke svým cílům?” Například při snaze zhubnout můžete absolvovat jednu dlouhou procházku či běh navíc. A jaký úkol můžete plnit každý den, abyste podpořili vaše hubnutí? Tak například vždy ve 21:30 h budete v posteli, abyste mohli ráno vstát dříve a zacvičit si.

5) Stanovte si své priority

Pokud si stanovíte priority, vždy budete vědět, na co se máte soustředit. Zbytek můžete vypustit z hlavy a nechat třeba na další rok, až budete mít své současné cíle splněné. Abyste se dokázali soustředit co nejvíce a zůstali maximálně organizovaní, měli byste mít zhruba 3 – 5 priorit. Pokud si jich stanovíte více, může se stát, že se ve svých cílech zamotáte a vysněná organizovanost bude pryč.

Shrnutí?

  • ukliďte si mentální nepořádek a vkročte do nového roku s čistou hlavou
  • zapište si své nejdůležitější cíle na rok 2022
  • vytvořte si nástěnku cílů, kterou budete mít neustále na očích
  • pečlivě plánujte a jeden velký úkol si raději rozplánujte do několika menších
  • stanovte si 3 – 5 hlavních priorit a zbytek nechte plavat

Zdroj: www.cleanplates.com Náhledový obrázek: Gettyimages