Můžeme si koupit štěstí? Podle finančních terapeutů ano i ne

Kolik peněz člověk potřebuje, aby byl šťastný, se liší. Štěstí může záviset na tom, kolik peněz je potřeba k pokrytí vašich základních potřeb a co vám osobně přináší radost.

Hodnotné hodnoty

Pro jednoho člověka to mohou být permanentky do fitka, pro někoho jiného masáž jednou za měsíc nebo nový pár běžeckých bot. Nakonec mohou peníze zvýšit potenciál spokojenosti se životem v závislosti na tom, jak je utratíte. Pokud utratíte peníze za zážitky nebo předměty, které odpovídají vašim hodnotám, své štěstí můžete vystřelit do závratných výšin.

Priorita zajištění

 „Data jsou zcela jasná, když se dokážeme finančně postarat sami o sebe, zlepší se naše duševní zdraví,“ říká finanční terapeutistka Lyndsey Bryan-Podvinová.

Schopnost uspokojit základní potřeby, jako je jídlo, bydlení a zdravotní péče, jsou hlavními prioritami. Poté se výše spokojenosti odvozené od příjmu liší v závislosti na faktorech, jako jsou životní náklady ve vaší oblasti a vaše osobní zájmy.

 Deprese

Ve skutečnosti podle terapeutů dospělí, žijící pod úrovní chudoby, měli 3krát až 4krát vyšší pravděpodobnost deprese než ti na úrovni chudoby nebo nad ní. Schopnost uspokojovat základní potřeby bez práce ve více zaměstnáních také znamená, že máte větší šanci udělat si čas na své přátele a rodinu, což je ke štěstí nezbytné.

Vztahy nad všechny prachy

Rodina je víc než všechny peníze světa. Fotka od 460273 z Pixabay

Harvardská studie, která byla zahájena v roce 1938 a sledovala stovky mužů téměř 80 let, shromažďovala údaje o fyzické i psychické pohodě. Vědci zjistili, že dobré vztahy, více než peníze nebo sláva, dělají lidi šťastnými po celý život. 

Mladí jedou zážitky

Průzkum z roku 2014 mezi více než 2 tisíci mladými mileniály (označení generace lidí, kteří dosáhli dospělosti na přelomu 21. století – pozn. autora) zjistil, že 78 % z nich dává přednost utrácení peněz za zážitky nebo události ve srovnání s hmotnými statky. Nejsou to jen mileniálové. Stejný průzkum ukázal, že spotřebitelské výdaje na zážitky a události vzrostly od roku 1987 o 70 %. 

Když peníze štěstí nepřinesou

Jedním z důvodů, proč se více peněz nemusí vždy rovnat většímu štěstí, je tendence k tomu, co Bryan-Podvinová nazývá „životním stylem.“ To znamená, že když vyděláváte více peněz, vaše výdaje často rostou.

Například můžete nakonec utratit peníze za věci, jako je členství ve sportovním klubu nebo večeře v dražších restauracích. Pokud se to děje, máte pocit, že nemáte dost peněz, i když vyděláváte vysoké částky.

Zdroj: www.insider.com. Náhledová fotografie: Anastasiia Tarasova z Unsplash