„Přestanu kouřit“, „Zhubnu“. Jak konečně dodržet předsevzetí po celý rok?

Ať už se jedná o novoroční nebo jiné předsevzetí, začátky většinou nejsou příliš jednoduché. Začít s něčím novým, po čem toužíme už dlouhou dobu je velká výzva. Lidé však dělají neustále ty stejné chyby, kvůli kterým je pak doslova nereálné svých cílů dosáhnout. Proč každé předsevzetí upadne v zapomnění a jak se tomu vyhnout? To se dozvíte v dnešním článku!

1. Jdete na svá předsevzetí špatně

Mít svůj novoroční nebo jiný cíl a odhodlat se jít si za ním je skvělé. Existuje spousta lidí, jejichž sny navždy zůstávají pouhými sny. Ale to vy nejste! A proto na to jděte jinak. Pomalu. Chcete začít cvičit? Pak si neplánujte první týden plný hodinových tréninků, protože to by zvládl málokdo. Začněte na skoro až směšných úkolech, díky kterým se budete posunovat pomalu, ale nebudete se muset do ničeho nutit a díky tomu to nevzdáte!

Malé kroky a soustavnost

Vyzkoušejte pravidlo dvou minut, klidně si ho upravte podle sebe na pět či deset, ale víc jak deset minut nepřekračujte. Jednoduše pak cvičte každý den po dobu pěti minut. Nebudete se do toho muset nutit, protože pět minut přece zvládne odcvičit každý a zároveň si tak vytvoříte návyk, protože tuto novou činnost budete opakovat každý den a zvyknete si. Ideálně si cvičení spojte s něčím, co vás k němu později bude hnát automaticky. Tak například se před cvičením vždy převlečte do sportovního oblečení a pak si odcvičte svých pět minut. Uvidíte, jaké výsledky to bude mít. Po nějakém čase pro vás sportovní oblečení bude automaticky znamenat čas na cvičení.

2. Nesmí jich být moc

Další chyba, která se často u předsevzetí stává je ta, že si najednou usmyslíte, že se z vás stane vlastně kompletně nový člověk. Chápeme, že začátek nového roku k tomu láká. Dokážete si ale vůbec představit, jaký nápor si na sebe vytvoříte, když si dáte deset nových předsevzetí s činnostmi jako je pravidelný běh a dalších devíti, když jste se nikdy nedonutili ani k tomu běhu? Proč si myslíte, že jich najednou zvládnete deset? Vašich předsevzetí je pak tolik, že byste si na ně sami bez pomoci vašeho deníku ani nevzpomněli. Předsevzetí si vymyslete maximálně tři, které chcete proměnit v realitu a na všechny jděte stejně pomalu, jako v prvním bodě. 

3. Mějte předsevzetí na očích

Budou dny, kdy se vám tolik nebude do ničeho chtít, že i na ten největší sen zapomenete. Proto mějte svá předsevzetí na očích. Když vynecháte cvičení, měli byste si toho být vědomi. A dost možná ho nevynecháte, když na něj budete myslet! Proto si své tři body přilepte na lednici, dejte na tapetu telefonu nebo zkrátka tam, kde se často zdržujete. Schválně si řekněte, kolikrát jste na něco zapomněli, jen proto, že jste to neměli napsané na papíře?

Shrnutí

Abychom u našich předsevzetí opravdu vydrželi, musí to pro náš mozek vypadat jednoduše a lákavě. Proto začínejte možná až nenápadně a co nejvíc tak, abyste se nemuseli k ničemu nutit. Určitě budete mít dny, kdy se vám nebude chtít vůbec! Ale minutu přece zvládnete. Nejdůležitější je to, abyste svému tělu dali znamení, že opravdu vstáváte a jdete cvičit. To, že uděláte pouze tři kliky, už není tolik důležité. Hlavní je svou novou činnost opakovat každý den.

Nový návyk se vám začne tvořit po necelém měsíci. Pak už to bude víc a víc jednoduché a vy budete cvičení věnovat postupně víc minut a nakonec budete mít svůj vysněný návyk. Když se nad tím zamyslíte, tak je to vlastně mnohem jednodušší, než klasické předsevzetí plné bolesti, nemyslíte?

Zdroj: bettergovs.org, Náhledový obrázek: Gettyimages