Jak ve středním věku změnit práci: Řekly dost a splnily si své sny

Všichni máme v průběhu kariéry okamžiky, kdy se zamýšlíme, zda by to nešlo jinak. Kdo má ale dost odvahy skončit s tím, co dělá, a začít s čistým štítem? Pokud ve vás hlodá myšlenka, že kariéra, kterou jste si zvolili, pro vás není ta pravá, můžete v následujících příbězích tří žen najít inspiraci.

Kulaté narozeniny jsou často podnětem k sebezpytování: žijete život podle svých představ? Dosahujete toho, co jste si představovali? A co je hlavní, jste šťastní? Vaše kariéra má s těmito otázkami hodně co do činění. Mnozí z nás se v práci dostanou do zajetých kolejí, které je těžké opustit. Změna kariérní dráhy bývá zřídkakdy hladká: zahrnuje to peníze, přeškolování i riziko a také návrat ke studiu s sebou přináší mnoho výzev…

Sára

Sára slavila své 40. narozeniny, když navázala konverzaci, která jí změnila život. Přestože na univerzitě studovala biomedicínu, kariéru začala jako manažerská poradkyně ve start-upu, než se přesunula do vedoucích pozic projektového managementu v investičním bankovnictví. „Vydělávala jsem hodně peněz a cestovala po světě. Byla to skvělá příležitost,“ říká Sára. Nemoc jejího syna a náhodná konverzace na večírku přivedly Sáru krátce po čtyřicítce k rekvalifikaci na práci v lékařství.

Školení, kterým procházela, nebylo o nic jednodušší. Jelikož od jejího bakalářského studia uplynulo více než pět let, musela nejprve projít diplomovým kurzem. Vybrala si kurz anatomie a fyziologie, který dokončila v roce 2017, načež pokračovala 27měsíčním magisterským programem a stala se asistentkou lékaře. „Nepotřebuju být šéf, to už jsem dříve dělala.“ Jelikož má tři děti, dobře se to hodí i k jejímu rodinnému životu. 

Sára v březnu 2020 (ve 46 letech) dokončila své magisterské studium a začala pracovat u praktického lékaře. „Líbilo se mi to, ale jsem připravená na nové výzvy a budu nastupovat na oddělení gynekologické chirurgické onkologie v londýnské nemocnici. Práce v nemocnici, která je špičkou ve svém oboru, je úžasnou příležitostí a skvělou vyhlídkou do budoucna,“ dodává Sára.

Julia

Julii Cookové táhlo na 30, když se začala vážně zamýšlet nad svou kariérou. V té době již dva roky pracovala pro mediální společnost: „V manažerském týmu jsem se starala o regulační stránku věci – byl to mix HR, financí a managementu. Byla to skvělá zkušenost.“ Julie věděla, že chce pryč z Londýna, ale zároveň pociťovala ohromnou touhu učit se novým věcem a tvořit.

Julie zatnula zuby a začátkem roku 2019 se přihlásila do kódovacího školicího střediska v Bristolu. „Bylo to intenzivní. Psychicky to byla jedna z nejnáročnějších věcí, co jsem kdy dělala, a bylo to značně odlišné od toho, co jsem se naučila předtím. Bylo to jako naučit se za tři měsíce plynně nový jazyk,“ tvrdí Julie.

V roce 2019 se Julie stala vývojářkou v agentuře z Bristolu zabývající se e-commerce. Chystá se nastoupit na novou pozici softwarové inženýrky, kterou může dělat z domova, a se svým partnerem se stěhuje do Cornwallu. „Moje první práce byla jako lakmusový papírek, ale opravdu se mi to líbilo,“ říká 32letá Julie. „U programování a kódování je toho tolik, co se učit. Každý den přináší něco nového a to se mi moc líbí. Vše se děje tak rychle, že nemáte čas se začít nudit.”

Janine

Janine Fordová sama sebe popisuje jako „rozhodně ne korporátní typ“. Přesto se však před třicítkou ocitla ve státní správě. „Líbil se mi ten shon a pocit, že jako vedoucí komunikace pracuji na důležitých věcech. Potkala jsem úžasné přátele a svého bývalého manžela. Byly to vzrušující časy,“ vzpomíná Janine.

Nakonec se však dostavila frustrace: „Nikdy nekončící kolotoč politiky, médií a lidí, se kterými se obtížně pracuje, se na vás podepíše. Uvědomila jsem si, že si můžu vybrat, co opravdu chci dělat. Pomohlo mi to zamyslet se nad tím, co mě baví a jak bych to mohla aplikovat v praxi,“ říká Janine. Lákala ji alternativní terapie. „Zajímala mě práce s lidmi, jejich duševní pohoda a především masáže – ta myšlenka se mě chytla a nepustila.“

Janine pracovala na plný úvazek a zároveň chodila na školení masáží a reflexologie. V roce 2015 s prací skončila a založila vlastní firmu. Změna si vybrala daň i v jejím osobním životě. „Nejspíš to mělo vliv na rozpad našeho manželství, jelikož jsem si více uvědomovala, jaký život bych chtěla vést a kým bych chtěla být,“ říká Janine.

Janine je dnes 40 a zpátky se neohlíží. Její salón nabízí ve West Berkshire masáže, reflexologii a jógu jednotlivcům i firmám. „Nabízím lidem možnost se zastavit, nadechnout se a najít vnitřní harmonii, a to je více než odměna samo o sobě. Má práce je dokonalou kombinací všech věcí, co mám ráda,“ svěřila se Janine.

Inspirují vás tyto ženy ke změně k lepšímu?

Zdroj: www.welcometothejungle.com. Náhledová fotografie: GettyImages