Láska, slovo na pět písmen, nebo hluboký a zničující cit? Co je větším odrazem těchto emocí než samotná růže, královna květin. Červené růže symbolizují lásku, vášeň. Oranžové symbolizují touhu, žluté žárlivost, růžové radost a štěstí. Bílé růže jsou znamením nevinnosti, pravdy a čistoty. Výraz královna květin má svůj původ v dávné minulosti, poprvé jej použila básnířka Sapfó. Ve starověké Indii, jedné z nejstarších civilizací, byli růží tak fascinováni, že dokonce vymysleli zákon, který se na tuto květinu vztahoval. Není pochyb o tom, že růže byla uctívána a považována za vznešenou. O tom svědčí i skutečnost, že růže se stala předmětem mnoha bájí a veršů.
Povolení k pěstování pokladu
Růže rostou na Zemi již více než 15 milionů let a jsou považovány za nejstarší kulturní rostliny lidstva. Mnohé druhy růží pocházejí dokonce z dob rozkvětu starověkých čínských kultur. Například v Anglii byla růže až do 14. století téměř neznámá, ale v 15. století se stala symbolem války o vládu nad zemí. Bílá růže označovala rod Yorků a červená rod Lancasterů. Tyto symboly vedly k následnému označení řady bitev občanské války jako války růží. V Řecku zase růže představovaly lásku, štěstí a krásu. Ve Francii byly tak cenné, že jejich pěstování vyžadovalo povolení. Ve starém Římě dokonce umísťovali divokou růži na dveře místnosti, kde se projednávaly tajné nebo důvěrné záležitosti. Proto výraz „sub rosa“ (pod rouškou) znamená utajení a vychází z tohoto starořímského zvyku. Ať už to byli staří Řekové, Římané, křesťané, svobodní zednáři nebo kdokoli jiný, růže byla vždy nadčasovým symbolem lásky, krásy a rovnováhy. Ačkoli každá barva vyjadřuje lásku, krásu a rovnováhu trochu jinak, hlavním poselstvím všech růží je vždy láska.
Růže jsou také často spojovány s numerologií. V období renesance byla růže se svými osmi okvětními lístky symbolem znovuzrození a obnovy. V alchymistických kruzích byla růže se sedmi okvětními lístky symbolem začlenění, univerzálního porozumění a řádu. Spojení mezi numerologií a růží se projevuje také v zednářství, kde tři růže symbolizují hlavní principy lásky, života a světla. V mytologii je růže spojována s Afroditou, řeckou bohyní lásky, která byla často zobrazována s ozdobami z růží kolem hlavy, nohou a krku. Podle legendy vyrostl růžový keř z kaluže krve Afroditina zabitého milence Adonise. V křesťanské mytologii se také traduje, že na místě Kristovy smrti rostl růžový keř. Krása růží byla zobrazována a oslavována umělci po celém světě, a to platí i dnes.
Když krása pomáhá
Šípky některých druhů růží mají mimořádně vysoký obsah vitaminu C. Šípky se proto často používají k výrobě džemů, želé nebo čaje. Šípky se v menší míře používají také k léčebným účelům jako antidepresivum, afrodiziakum a mají antibakteriální účinky. Pro zajímavost, 100 g těchto plodů obsahuje až 3000 mg vitaminu C. Pro srovnání, kiwi obsahuje 1000 mg, jahody 100 mg, citrusové plody 60 mg a jablka 20 mg. Léčebné využití šípků je především při chřipce, nachlazení, onemocnění cév, paradentóze, bolestech hlavy, zánětech v těle, chudokrevnosti a pro celkové posílení organismu. Šípek také zvyšuje odolnost organismu proti infekcím, napomáhá úspěšnému hojení kostí při zlomeninách, zlepšuje funkci malého mozku a metabolismus v těle. Léčivé účinky růží znali a chválili již starověcí lékaři Dioskoridés a Galenos a doporučovala je také slavná abatyše Hildegarda z Bingenu. V arabské medicíně se růže používaly především jako povzbuzující prostředek pro tělo i ducha. Křehké listy a šípky jsou lahodné i syrové jako pochoutka. Z mražených šípků se připravuje lahodný a vitamíny nabitý „džem“.
Zrození vánoční hvězdy
Vánoční hvězdu nebo poinsettii považujeme za běžnou vánoční ozdobu, se kterou se po svátcích loučíme stejně jako s koledami. Tato kráska z Jižní Ameriky však může být celoročním potěšitelem domova a svými každoročními květy rozzáří Vánoce. Latinský název vánoční růže je Euphorbia pulcherrima, ale u nás je známá také pod prozaičtějším názvem nejkrásnější růže. Jméno vánoční růže je odvozeno od období, kdy obvykle kvete. Díky svým zářivým prosincovým barvám se vánoční růže stala symbolem Vánoc ve Střední a Severní Americe a oblíbenou pokojovou rostlinou po celém světě. Mnoho pěstitelů neví, jak přesně o vánoční růže pečovat, aby se jim dařilo a přinášely jim radost v podobě vánočních květů. Pěstování vánoční růže však není obtížné a jediným obtížným úkolem je stimulovat rostlinu ke kvetení. Zajímavostí rostliny jsou krásně zbarvené velké listeny obklopující květy. Pozornost ke květům přitahují kontrastně zbarvené listy na konci větviček. Nejčastěji se objevují krásné, výrazné červené listeny, ale vyšlechtěny byly i kultivary s růžovými, lososovými, bílými, krémově žlutými nebo fialovými odstíny. Vánoční růže kvete samozřejmě o Vánocích. Přesněji řečeno, kvete po několika dnech, kdy je málo hodin denního světla. Po odkvětu nechte rostlinu asi čtyři týdny odpočívat v chladu. Pak ji pěstujte jako běžnou pokojovou rostlinu. Pokud ji budete alespoň jednou měsíčně přihnojovat tekutým hnojivem, do roka opět poroste a vykvete.
O zrození tohoto vánočního symbolu koluje mnoho legend. Od chudého chlapce v Mexiku, který na Štědrý den daroval Bohu prostý dar v podobě rostliny, přes Aztéky, kteří ji považovali za symbol čistoty a používali ji k léčebným účelům, až po legendu, že když Bůh stvořil Zemi, požádal své rostliny, aby vytvořily ty nejkrásnější květiny, které by mohl dát světu. Jedna z květin všechno prozradila, i když si toho nikdo nevšiml, ale Bůh to viděl a odměnil ji svou krví, kterou vložil do květin. V tu chvíli se květina proměnila ve vánoční hvězdu.
zdroj: redakce, Titulní obrázek: Pixabay.com/Angeleses