Někdo se s tím narodí, někdo se k sebevědomí a sebejistému projevu před lidmi musí dopracovat. Pro ty, kteří nejsou obdařeni od přírody máme několik rad, jak se stresu a nervů z různých proslovů na veřejnosti jednou provždy zbavit.
1. Nezapomeňte se představit
Prvním krokem je, aby diváci věděli, kdo k ním promlouvá. Nevymýšlejte žádné složitosti. Stručně a jasně 🙂

2. Buďte sami sebou
Čím více přirozená budete, tím lépe. Abyste dokázala být sama sebou, musíte především sama sebe znát. Využijte svých silných stránek.
3. Štěstí přeje připraveným
Jako asi se vším, u čeho chcete uspět – nepodceňte přípravu! Věnujte tomu čas a dopracujte svojí řeč téměř k dokonalosti. Čím více budete připraveni, tím méně budete nervózní protože budete přesně vedět co vás čeká.

4. Poznejte své publikum
Jedinečnou výhodou je, pokud víte, k jakým lidem právě promlouváte. Ať už se jedná o rozdělení do různých věkových skupin, do skupin s odlišným životním stylem, znalost publika vám dodá sílu a lépe tak můžete zvolit svá slova.
5. Není důležité jen to co říkáme, ale také jak to říkáme
Není důležité jen téma o kterém mluvíte, ale také jakým stylem téma prezentujete. Mluvte dostatečně nahlas, zřetelně a pořádně artikulujte.

6. Rozmyslete si, jak dlouho váš projev bude trvat
Záleží o jaký projev se jedná, ale většinou je ideální přibližně 20-30 minut. Pamatujte, v nejlepším je potřeba skončit.
7. Řeč těla
Pokuste se být co nejméně křečovití a nedejte na svých pohybech znát, že jste ve stresu. Kultura mluveného projevu jsou velmi prostá a jednoduchá k naučení. Pokud budete tedy přeci jen trochu nervózní, můžete navodit dojem, že nejste. A i to se počítá!

Zdroj: mindtools.com, Náhledový obrázek: fauxels z Pexels