Neradi prezentujete před lidmi? Zde jsou rady, jak se naučit mluvit před publikem sebejistě

Někdo se s tím narodí, někdo se k sebevědomí a sebejistému projevu před lidmi musí dopracovat. Pro ty, kteří nejsou obdařeni od přírody máme několik rad, jak se stresu a nervů z různých proslovů na veřejnosti jednou provždy zbavit.

1. Nezapomeňte se představit

Prvním krokem je, aby diváci věděli, kdo k ním promlouvá. Nevymýšlejte žádné složitosti. Stručně a jasně 🙂

Fotka od Dani Hart z Pexels

2. Buďte sami sebou

Čím více přirozená budete, tím lépe. Abyste dokázala být sama sebou, musíte především sama sebe znát. Využijte svých silných stránek. 

3. Štěstí přeje připraveným

Jako asi se vším, u čeho chcete uspět – nepodceňte přípravu! Věnujte tomu čas a dopracujte svojí řeč téměř k dokonalosti. Čím více budete připraveni, tím méně budete nervózní protože budete přesně vedět co vás čeká.

Fotka od Vlada Karpovich z Pexels

4. Poznejte své publikum

Jedinečnou výhodou je, pokud víte, k jakým lidem právě promlouváte. Ať už se jedná o rozdělení do různých věkových skupin, do skupin s odlišným životním stylem, znalost publika vám dodá sílu a lépe tak můžete zvolit svá slova. 

5. Není důležité jen to co říkáme, ale také jak to říkáme

Není důležité jen téma o kterém mluvíte, ale také jakým stylem téma prezentujete. Mluvte dostatečně nahlas, zřetelně a pořádně artikulujte. 

Fotografie od Josh Sorenson z Pexels

6. Rozmyslete si, jak dlouho váš projev bude trvat

Záleží o jaký projev se jedná, ale většinou je ideální přibližně 20-30 minut. Pamatujte, v nejlepším je potřeba skončit. 

7. Řeč těla

Pokuste se být co nejméně křečovití a nedejte na svých pohybech znát, že jste ve stresu. Kultura mluveného projevu jsou velmi prostá a jednoduchá k naučení. Pokud budete tedy přeci jen trochu nervózní, můžete navodit dojem, že nejste. A i to se počítá!

Fotografie od fauxels z PexelsZdroj: mindtools.com, Náhledový obrázek: fauxels z Pexels