Proč byste měli mít kompozitní podlahu?

U velkých projektů je vždy důležité zvážit, jaké máte možnosti. Zda je lepší zvolit levnější varianty, nebo investovat do dražších. Jaké výhody z nich budete mít? Přežijete i jejich negativa?

Co je to kompozitní podlaha?

Jedná se o typ podlahy, který se vyznačuje specifickým složením. Namísto použití jednoho druhu materiálu, jako je dřevo, beton, keramika nebo křemen, se u kompozitních podlah mísí několik materiálů dohromady. Jaké výhody to přináší a proč se pro ni rozhodnout? Především získáte ekonomicky dostupné řešení. Na rozdíl od kamenné podlahy, která patří k nejdražším podlahám, které najdete v těch nejluxusnějších domech.

Kromě nízké ceny se kompozitní podlahy snadněji instalují, jsou ekologičtější, atraktivnější a nabízejí dlouhou životnost. Na jednu důležitou vlastnost jsme zapomněli. Dokážete si představit, o co jde, když si představíte nohy stolu, které se přesouvají z místa na místo? Většinou tak vznikají v podlaze rýhy, kterých se jen tak nezbavíte.

Kompozitní podlaha tomu dokáže zabránit díky své velké odolnosti proti poškrábání, což znamená, že ji lze bezpečně používat i v těch nejrušnějších částech vašeho domova. Ať už se rozhodnete použít tento typ podlahy v rušné rodinné kuchyni, kanceláři nebo obchodě, můžete si být jisti, že tento typ podlahy bude mimořádně odolný proti poškrábání a promáčknutí.

Dřevoplast

Dřevoplastový kompozitní vinyl je díky své konstrukci velmi stabilní a spolehlivý. Na rozdíl od laminátové podlahy, která má dřevěné jádro. Proto na ně může vážně působit vlhkost. Kompozitní podlahy jsou většinou pevné a odolné vůči vodě. To umožňuje jejich použití pro podlahové vytápění a ve vlhčích místnostech, jako jsou koupelny.

Díky tomu se podlaha velmi snadno čistí, protože ji lze jednoduše vytřít bez rizika úniku vody. Zatímco laminátové podlahy mohou mít tendenci vrzat, kompozitní podlahy, pokud jsou položeny na vhodném podkladu, zůstávají stále pevné.

Kompozitní, laminátová nebo vinylová podlaha?

Tradiční laminátové podlahy se vyrábějí s průhlednou vrchní vrstvou, potištěnou papírovou dekorativní vrstvou, dřevovláknitou deskou s vysokou hustotou a tenkou podložkou pro větší stabilitu. Laminát se dodává v různých tloušťkách od 7 mm (lehký domácí) do 12 mm (komerční) a je poměrně tuhý.

Kompozitní podlaha se skládá z uretanové podkladové vrstvy, potištěné papírové vrstvy a vrstvy s dřevodekorem. V některých případech je dřevoplast ve skutečnosti minerálně-plastový kompozit z uhličitanu vápenatého. Někdy se přidává pěnový podklad z ethylenvinylacetátu.

Luxusní vinyl se skládá ze silné podkladové vrstvy a následně z vrstvy polyvinylchloridu, na kterou se přímo tiskne vzor. Na spodní straně je připevněna vrstva zvukově izolační pěny. Luxusní vinyl je pružný pouze do určité míry.

Velký rozdíl mezi těmito třemi typy je v tom, že kompozit a vinyl jsou voděodolné, zatímco laminát je pouze odolný proti vodě; při zaplavení může dojít k vyboulení a deformaci, takže laminát nelze instalovat do koupelen a jiných vlhkých prostor. Více jsme se podlahám věnovali v našem článku o typech podlah.

Jak ušetřit na kompozitních podlahách?


Pokud existuje možnost něco ušetřit na instalaci nebo nákupu kompozitní podlahy, proč to neudělat? V následujících bodech vám nabízíme inspiraci, kterou můžete uplatnit a ušetřit nějaký ten peníz:

Zjistěte si ceny v diskontních prodejnách s nadměrnými zásobami. Ty nakupují přímo od výrobců a často prodávají podlahu pod katalogovou cenou.


Často můžete ušetřit na otevřených nebo poškozených krabicích nebo na podlahách s drobnými nedokonalostmi, které můžete instalovat tam, kde si toho nikdo nevšimne.
Pokud je podklad rovný, můžete podlahu položit sami. Ale každou podlahu, kterou je třeba lepit, sešívat nebo přibíjet, je lepší přenechat odborníkům.


Když si najmete profesionála, stále můžete ušetřit peníze tím, že si něco uděláte také sami. Vytáhněte koberec, vyluxujte všechny nečistoty a prach. Pokud jste šikovní, odstraňte všechny lemy podél okraje podlahy a vyrovnejte vyvýšená místa přibitím nebo přebroušením.

zdroj: byvaniein.sk, Titulní obrázek: Freepik.com