Cal nebo Kcal. Víte jaký je rozdíl mezi kaloriemi a kilokaloriemi?

Nepotřebujete být velkým znalcem ani odborníkem, abyste věděli, co tyto dvě jednotky představují, co měří, a jaký je mezi nimi rozdíl. Pokud v tom nemáte jasno, dnes si vše představíme a porovnáme. 

Co znamená Cal?

Cal jsou kalorie (přesněji kilogram kalorií), které fungují jako měřítko energie. Nejen, že zjišťují množství energie v potravinách a nápojích, ale také dokážou vyhodnotit množství energie, kterou spálíte během běhání, nebo jakéhokoliv jiného cvičení. Kalorie se dělí na velkou a malou, to poznáte jednoduše podle počátečního písmenka – Cal (velká kalorie), cal (malá kalorie). 

Co znamená Kcal?

Kcal jsou kilokalorie. Opět i kilokalorie hodnotí a měří množství energie nebo tepla. Jako příklad můžeme uvést situaci, kdy spálíte nějakou látku a hodnota Kcal je množství tepla, které ta látka může vyprodukovat. Zjednodušeně se dá říct, že 1 kilogram má 1000 gramů, kilokalorie má 1000 skutečných kalorií. 

A jaký je hlavní rozdíl mezi těmito jednotkami?

Tyto dvě jednotky jsou si navzájem užitečné při porovnání různých měření a hodnot, obě dvě jsou totiž zaměřeny na energii a mají téměř stejnou definici. Tím hlavním rozdílem je odlišný způsob vyjádření těchto jednotek. Kalorie (Cal) je jednotkou, která vyjadřuje kilogram kalorií, zatímco Kcal vyjadřuje kilokalorie. 

zdroj: https://www.healthline.com, Náhledová fotografie: Pixabay ze služby Pexels