Je zdravé pít kávu každý den? Podívejte se na její nejvýznamnější účinky

Káva je celosvětově oblíbený nápoj, který je známý svou schopností zlepšit soustředění a zvýšit hladinu energie. Mnozí lidé jsou doslova závislí na každodenním šálku kávy hned po probuzení, aby vůbec dokázali správně nastartovat svůj den.

Kromě povzbuzujících účinků je káva spojována s dlouhým seznamem potenciálních zdravotních výhod, což je o důvod víc, proč si ji uvařit. Její výhody však můžete čerpat pouze v případě, že kávu pijete bez mléka a cukru. V opačném případě antioxidanty v ní obsažené nedokážou prospívat. Víte, že musíte ke kávě pít hodně vody, protože způsobuje dehydrataci? Pokud vodu ke kávě nepijete, může se stát, že budete ještě unavenější, než předtím.

A jaké jsou tedy nejvýznamnějších účinky kávy?

1. Zvyšuje hladinu energie

Káva obsahuje kofein, stimulant centrální nervové soustavy, který je známý svou schopností bojovat proti únavě a zvyšovat hladinu energie.

Jedna studie zjistila, že konzumace kofeinu prodloužila dobu do vyčerpání během cyklistického cvičení o 12 % a výrazně snížila subjektivní míru únavy účastníků.

Foto od Gettyimages

2. Souvisí s nižším rizikem deprese

Pití kávy může být spojeno s nižším rizikem deprese. Podle přehledu několika studií byl každý šálek kávy, který lidé denně vypijí, spojen s o 8 % nižším rizikem deprese.

Pití zhruba čtyř šálků kávy denně je zase spojeno s významně nižším rizikem deprese ve srovnání s pitím pouze jednoho šálku denně. Naopak pokud trpíte na deprese či úzkosti, může vám kofein obsažený v kávě uškodit, protože často způsobuje třes a prohloubení úzkostí.

3. Může chránit před onemocněním jater

Káva podporuje zdraví našich jater a chrání je před onemocněním. Šálek kávy denně tedy chrání před rizikem chronických onemocnění jater, ztučnění jater či rakoviny jater, proto si klidně běžte ještě jednu kávu připravit!

Pití více než dvou šálků kávy denně je spojeno s nižším výskytem jizvení jater a rakoviny jater u lidí s jaterním onemocněním.

4. Podporuje zdraví srdce

Schopnost kofeinu rozpumpovat srdce a prokrvit tělo je docela známá věc. Popíjení kávy je tak bráno obecně jako činnost podporující fungování člověka. Zároveň by měla být káva konzumována s ohledem na zdravotní stav a minimalizována v případě, kdy se potýkáme se zdravotními potížemi srdce a vysokého krevního tlaku.

Pití tří až pěti šálků kávy denně je spojeno s 15% snížením rizika srdečních onemocnění.

5. Může prodloužit délku života

Kromě toho, že některé z nás káva po ránu drží při životě, nám může život také prodlužovat. Popíjení kávy bez cukru a mléka či smetany podporuje celkové zdraví. Každodenní šálek kávy tak může prodloužit život až o 9 minut.

Zdroj: Healthline.com, Náhledový obrázek: Unsplash