Kolagen jako základ pomalejšího procesu stárnutí: V jakých klíčových potravinách se nejvíce vyskytuje?

Naše tělo postupně s přibývajícím věkem vytváří méně kolagenu, nejrychleji však jeho produkce klesá v důsledku nadměrného slunění, kouření, nadměrné konzumace alkoholu a nedostatku spánku a pohybu. Naštěstí kolagen můžeme doplňovat jak jídlem, tak i suplementy.

Příznivé účinky kolagenu jsou:

  • chrání klouby a kosti, 
  • pomáhá udržovat pevné a pružné tkáně, 
  • předchází ztrátám svalové hmoty, 
  • podporuje zdraví srdce, 
  • zvyšuje elasticitu pokožky,
  • podporuje mozek a fungování paměti,
  • podporuje játra, střeva a snižuje cholesterol

V jakých potravinách kolagen najdete?

1. Vývar z kostí

Ačkoli nedávný výzkum zjistil, že vývar z kostí nemusí být spolehlivým zdrojem kolagenu, je tato varianta zdaleka nejoblíbenější podle ústního podání. Vyrábí se vařením kostí ve vodě a předpokládá se, že tento proces uvolňuje kolagen. Při domácí přípravě vývar ochuťte kořením, abyste získali příjemnou chuť. Vývar z kostí obsahuje také vápník, hořčík, fosfor, kolagen, glukosamin, chondroitin, aminokyseliny a mnoho dalších důležitých živin.

2. Ryby a měkkýši

Stejně jako ostatní živočichové mají i ryby a měkkýši kosti a vazy z kolagenu. Tvrdí se, že mořský kolagen je jedním z nejsnáze vstřebatelných.

I když sendvič s tuňákem k obědu nebo losos k večeři jistě přispějí k vašemu příjmu kolagenu, mějte na paměti, že maso ryb obsahuje méně kolagenu než jiné, méně žádoucí části. Nemáme totiž tendenci konzumovat ty části ryb, které mají nejvyšší obsah kolagenu, jako je hlava, šupiny nebo oční bulvy.

Foto do Gettyimages

3. Vaječné bílky

Ačkoli vejce neobsahují pojivové tkáně jako mnoho jiných živočišných produktů, vaječné bílky mají velké množství tzv. prolinu, jedné z aminokyselin nezbytných pro tvorbu kolagenu, proto jejich konzumaci určitě nepodceňujte a dopřávejte si vajíčka třeba ke snídani.

4. Citrusové plody

Vitamin C hraje hlavní roli při tvorbě kolagenu, příjem dostatečného množství vitaminu C je proto velmi důležitý. Často můžeme v lékárnách vidět kolagenové suplementy, které mají přidaný právě vitamin C.

5. Česnek

Česnek může vašim pokrmům a těstovinám dodat více než jen chuť. Mohl by také podpořit tvorbu kolagenu. Česnek má vysoký obsah síry, což je stopový minerál, který pomáhá syntetizovat kolagen a zabraňuje jeho rozpadu. Je však důležité si uvědomit, že záleží na množství, které konzumujete. Pravděpodobně ho budete muset konzumovat více než jste zvyklí, abyste díky němu dokázali čerpat výhod kolagenu.

Vzhledem k jeho mnoha výhodám však stojí za to zvážit zařazení česneku do svého běžného jídelníčku. Pokud máte rádi česnek, klidně v receptech s jeho obsahem zdvojnásobte porci.

Zdroj: Healhline.com Náhledový obrázek: Gettyimages