Jedlá soda v domácnosti: 4 tipy využití, které vám ulehčí práci

I vy jste zjistili, že celá řada čisticích prostředků je založena na vysokém obsahu sody? Proč utrácet za něco, co si koupíte v obyčejném obchodě. Se sodou se dá kouzlit. Pojďte se o tom přesvědčit s námi. I váš domov se dá uklízet ekologicky.

Namáčení prádla

„Podařilo“ se vám či vašim dětem ušpinit prádlo tak, že máte obavy, zda si s tím pračka poradí? Prádlo ihned vložte do speciální lázně. Nekupujte přípravky na namáčení prádla, k tomuto účelu postačí obyčejná soda. Nachystejte si lavor na prádlo a přidejte vlažnou vodu, ve které rozpustíte tři lžíce sody. Poté vložte znečištěné prádlo a nechejte přes noc působit. Ráno můžete vodu vylít a prádlo vyprat, jak jste zvyklí.

Čištění trouby

Postihl vás pekařský neúspěch a vnitřek trouby je silně znečištěn? I zde pomůže obyčejná soda. Pustit se do čištění trouby sodou je vhodné i v případě, že v ní zůstávají připečené zbytky jídla, se kterými si neumíte poradit. Nejprve omyjte vnitřek trouby. Připravte si pastu ze sody smíchané s trochou vody a naneste tuto směs na dno trouby. Ponechte působit přes noc a ráno již jen omyjte houbičkou na nádobí.

Odpady budou jako nové

Přejete si vyčistit odpady zcela bez chemie? Nejprve odstraňte viditelné nečistoty a do odpadu nalijte konvici vřelé vody. Když voda opadne, zasypejte odpad šálkem sody. Na ten pomalu nalévejte ocet. Po celou dobu si kryjte kůži ochrannými rukavicemi, na oči použijte ochranné brýle. Takto nechte ocet se sodou působit alespoň půl hodiny. Poté opět přelijte konvicí vroucí vody.

Ekologické čištění pomocí sody si poradí i s odpady. 
Fotka od Karolina Grabowska z Pixabay.
Ekologické čištění pomocí sody si poradí i s odpady.
Fotka od Karolina Grabowska z Pixabay.

Čištění stříbra

Opět budete překvapeni, jak silná soda dokáže být. Máte rádi svůj stříbrný řetízek, ale potřeboval by již vyčistit? Náušnice, řetízky, prstýnky – to vše si můžete vyčistit pomocí obyčejné sody. Stačí, když si vytvoříte ze sody a trochy vody čisticí pastu. Tou potřete stříbro a nechte několik minut působit.

Proč utrácet za drahé přípravky, když stačí obyčejná soda? Využijte tyto tipy pro ekologické čištění domácnosti.

Zdroj: www.greenideal.com. Náhledový obrázek: Gettyimages