Pomocí klíčení semínek si do vašeho jídelníčku zařadíte zcela přírodní zdroje vlákniny, proteinů a dalších mikroživin. Jaro může začít!
Je libo čerstvé vitamíny?
Proč bychom se měli ládovat uměle vytvořenými doplňky stravy a podporovat farmaceutický průmysl, když si vše dokážeme obstarat sami? Klíčky jsou bohaté na vitamíny skupiny B, obsahují i vysoký podíl vitamínu C, A a K. Jejich konzumací do těla dostanete i dostatek zinku, vápníku, železa, hořčíku a fosforu.
Která semínka jsou vhodná?
Nejoblíbenější jarní dobrotou se stala řeřicha, a to pro vysoký obsah živin a vitamínů, ale také pro své antiseptické, antivirové a antibakteriální účinky. Klíčit dále můžete čočku, pšenici, hrášek, pohanku, mungo fazolky, nebo třeba semínka brokolice, ovsa či quinoi.
Přínos pro zdraví
Kromě již zmíněného vysokého obsahu vitamínů a minerálů jsou klíčky skvělý zdroj proteinu. Dokáží ale pomoci i v případě, že jste se rozhodli zhubnout – navazují na sebe tuky a toxiny a odvádějí je z těla ven. Trpíte zvýšeným krevním cukrem? Pomocí čerstvých klíčků si pomůžete k přirozenému snížení hladiny krevního cukru. Výzkumy ukázaly, že vysoký obsah vlákniny, který v klíčcích naleznete, zlepšuje stabilizovat proces trávení.
Jak na to
Propláchněte semínka vodou a vložte je do misky. Tento postup opakujte třikrát až čtyřikrát denně. Misku umístěte na okenní parapet nebo na jiné místo, které je blízko okna. Tím, že budete semínka pravidelně proplachovat, se vyhnete vzniku plísní. První den můžete semínka překrýt sáčkem, aby jejich povrch nevysychal. Poté už se spolehněte na sílu přírody.
Za dva dny uvidíte první pokrok. Mungo fazolky v té době již mají první klíčky a můžete se do nich směle pustit. Do čtyř dnů vám vyklíčí všechna semínka.
Zdroj: www.verywellmind.com. Náhledový obrázek: Science photo library