Mobilní telefon: Zabiják času, nebo šikovný pomocník?

Mobilní telefon hraje v dnešním rychlém světě obrovskou roli. Již dávno neslouží pouze pro odesílání zpráv nebo telefonování. Smartphone funguje jako malý přenosný počítač, který máme neustále u sebe, a ať si to lidé přiznávají nebo ne, tráví na něm více času, než je zdrávo. Provedené studie, které si nechalo několik předních operátorů nezávisle na sobě udělat vyplývá, že průměrný uživatel mobilních telefonů jej vezme do ruky průměrně 200krát denně.

pexels.com

Nejčastějším důvodem podle statistiky je však stále kvůli hovorům a textovkám. Uživatel v průměru rozsvítí svůj telefon 45krát za den právě za účelem přijetí či odeslání SMS zpráv nebo telefonování. Celkem 18krát za den pak kontrolujeme na svých mobilních telefonech čas. 16krát denně taháme mobily z kapsy kvůli fotografování a 13krát za účelem hraní her či poslouchání hudby.

Nesmíme však zapomenout na sociální média. Dle průzkumu je to pouze 9krát denně. Co je nutno dodat je fakt, že studie počítá se všemi uživateli, kdežto sociální sítě jsou ale velice oblíbené hlavně u mladých. V tomto případě mohou být tato čísla daleko větší.

V poslední řadě je nutné poukázat na skutečnost, že nejenom mobilní telefony ovlivňují lidské životy více než si připouštíme. Nicolas Carr, jenž se zabývá vlivem internetu říká, že výpočetní technika má nepříznivý vliv na lidský mozek. K tomu je potřeba připojit i ztrátu soustředění a snižování schopnosti soběstačně přemýšlet do větší hloubky, než jen bezducha hledat odpovědi na síti.

obrázek: pexels.com