Když děti jedí sníh: Odborníci varují. Je to jako pít destilovanou vodu

Sníh v dětství ochutnal snad každý z nás. Přečtěte si, proč to ale není nic zdravého.

I v našich končinách už konečně sněží a my jsme moc rádi! Z vloček se radují především děti, protože konečně můžou opět stavět sněhuláky a řádit v bílé nadílce. Existuje však také další aktivita, která děti přiláká, jakmile spadnou vločky k zemi.

Protože bílá nadýchaná hmota může připadat dětským očím lákavá až lahodná, velice rády si ji dávají do pusy a ochutnávají. Někdy i po hrstech.  Ledově vychlazená „pochoutka“ se však nedoporučuje – z různých důvodů, dozvíte se na portálu Merkur.de.

Expert varuje: „Dešťová voda a sníh nejsou jídlo“

Řekni sněhu NE. Nejedná se o protidrogovou kampaň, ale odpovídá odbornému názoru na „osvěžující přírodní svačinu“. A neomezuje se jen na zjevně špinavá místa ve studené bílé hmotě. Ve skutečnosti se v ledové svačině skrývají další nebezpečí, která vám mohou způsobit různá onemocnění. I tam, kde se sníh zdá čerstvý a čistý.

Podle serveru Heidelberg24.de varuje odborník na zdravotnictví Carsten Sellmer z pojišťovny IDEAL , že vločky zachycují mnoho škodlivin, jako je jemný prach, zplodiny hoření a dokonce mikroplasty. Zejména ve velkých městech prudce roste znečištění srážkami. Dalšího odborníka, Wolfganga Straffa ze Spolkového úřadu pro životní prostředí, cituje i hna.de: „Dešťová voda a sníh nejsou potraviny a nejsou bez choroboplodných zárodků.“.

Jako byste pili destilovanou vodu – proto by děti neměly jíst sníh

Jakmile se sníh usadí na zemi, rychle se na něm hromadí látky, které také nemusí být nutně viditelné pouhým okem. Podle Sellmera je to vše od částic výfukových plynů po posypovou sůl, která může způsobit zvracení a průjem. Také plicní lékař Christian Reinhardt z plicní kliniky v Immenhause varuje, že mezi pevnými škodlivinami a nemocemi existuje souvislost.

Ve sněhové pokrývce se mohou skrývat také zvířecí exkrementy, ale také úlomky živičné směsi sloužící ke zpevnění silnic. Tato válcovaná drť je nebezpečná pro malé děti, protože ji mohou společně se sněhem spolknout.

Třešnička na dortu: sníh opravdu neobsahuje minerály ani elektrolyty a při nadměrné konzumaci je může dokonce tělu odebrat, jako když pijete destilovanou vodu.

Expert varuje – většina dětí občas pojídá sníh

Samozřejmě, že většina dětí někdy vyzkouší sníh. Na to je čerstvý prášek až příliš lákavý. A hrstka čistého bílého sněhu, pokud možno daleko od silni, ulic a psích parků, vašim dětem hned nezpůsobí závažnou nemoc. Sníh by se však neměl stát běžnou „svačinkou“ pro nejmenší.

Zdroje: heidelberg24.de, merkur.de. Náhledová fotografie: Image by Freepik