Pohanka: Takřka zapomenutý všelék, který pomáhá při trávení, zkracuje menstruaci a je zdrojem nespočtu vitamínů

Pohanka vás ohromí svými benefity.

Hledáte potravinu, která je zdravá a bohatá na živiny? Naši předkové ji moc dobře znali. Zahoďte konzervy s prefabrikovaným jídlem a pojďte si s dát raději pořádný nášup pohanky. Proč je tak zdravá?

Přirozeně bezlepková

Pohanku zřejmě znají všichni, kdo v kuchyni běžně používají bezlepkovou mouku a potraviny. Tato plodina je totiž přirozeně bezlepková a hodí se tedy pro všechny, kdo si přejí zdravěji žít. Tato pseudoobilovina je běžnou součástí jídelníčku také u osob s intolerancí na lepek.

Je libo základ pro imunitu?

Jak jistě víte, imunitu si tvoříme především ve střevech. Proto bychom měli konzumovat dostatek vlákniny, a to především té rozpustné. Ta je živnou půdou pro přínosné bakterie střevní mikroflóry. Přejete si přírodní zdroj vlákniny? Máte ji přímo před sebou. Popelka mezi potravinami, stará dobrá pohanka, obsahuje vysoký podíl vlákniny i bílkovin.

Pohanka by neměla ve vašem jídelníčku chybět. Fotka od Innviertlerin z Pixabay.
 Pohanka by neměla ve vašem jídelníčku chybět. Fotka od Innviertlerin z Pixabay.

Vitamíny, na start

Z výživového hlediska existuje ještě jeden pádný důvod k tomu, abyste si pohanku dávali častěji než dosud. Tou je vysoký obsah vitamínů a stopových prvků v této dobrotě. Zásobujete se tak vitamíny skupiny B, céčkem a éčkem. A doplníte si zásoby zinku, manganu, selenu nebo mědi. To už stojí za zvážení, nemyslíte?

Vitamín P jako pohanka

Ještě jednu úžasnou vlastnost pohanka má: je výjimečná svým obsahem rutinu, tedy vitamínu P. Jedná se o komplex látek, které patří k rostlinným flavonoidům. Vaše cévní soustava vám dokonale poděkuje pokaždé, když si dáte pohanku jako přírodní zdroj rutinu. Zapomenout tak můžete na křečové žíly, nebo třeba na krvácení z nosu. Rutin dokáže také zkrátit menstruaci.

Hurá do kuchyně

A jak si vlastně pohanku připravit? Na snídani si můžete dát pohankovou kaši, která vás zahřeje a zasytí na několik hodin. Na obědové menu se pohanka skvěle hodí jako příloha k masu. V odpoledních hodinách byste si mohli dopřát ovocnou svačinku s namočenou pohankou. Nezapomeňte také na pohankovou mouku a upečte si lahodný moučník.

Pohanka dokáže našemu organismu přinést mnohé benefity. Jen jí to musíme dovolit a pozvat ji do své spižírny.

Zdroj: www.healthline.com. Náhledová fotografie: Justyna Kunkel z Pixabay.