Utřít se pouze toaletním papírem nestačí. Nepříjemná pravda o „nebezpečné“ hygieně

Toaletní papír není pomůcka zdaleka tak hygienická, jak se nám může zdát. Myslet si, že se suchým papírem dosáhneme dokonalé čistoty, je stejně naivní, jako otřít čokoládovou polevu z podlahy suchou papírovou utěrkou a myslet si, že je podlaha čistá.

Pouhé utření „na sucho“ po vykonané potřebě je velmi nehygienické, pokud není konečník po použití papíru umytý vodou, jak se píše v rubrice o zdraví internetové verze deníku Daily Mail. Suchý papír totiž v záhybech konečníku zanechává nemalé množství stolice, se kterým mnozí chodí celý den. Zbytky stolice se postupně rozkládají, ve spodním prádle se tak šíří bakterie a při sedavém zaměstnání se mohou dostavit i vážnější zdravotní komplikace. 

Není vše tak čisté, jak se zdá

Fotka od Getty Images

„Připadá mi přinejlepším dost zvláštní, že miliony lidí chodí celý den s nečistým konečníkem, zatímco si myslí, že jsou čistí. Toaletní papír výkaly pouze roztírá, ale neodstraňuje,“ tvrdí doktorka Rose Georgeová z Velké Británie, která dlouhodobě šíří osvětu o potřebě dokonalejší hygieny po stolici. Vydala již několik odborných a populárních publikací, ve kterých lidem vysvětluje, jak nezdravý je suchý styl očisty konečníku.

„Agresivní vytírání suchým papírem ale vytváří kolem konečníku trhliny, které se hojí až dvanáct týdnů, a zvyšuje se tím také riziko vzniku hemoroidů,“ dodává Georgeová.

Jediným řešením je voda

Fotka od Getty Images

Řešením je omytí vodou, tedy minimálně na bidetu, pokud člověk nemůže po vykonání velké potřeby navštívit sprchu. Voda totiž odstraní několikanásobně více výkalů a bakterií než suchý papír. Nouzovým řešení může být použití vlhčeného toaletního papíru či vlhčených hygienických ubrousků. Obě varianty materiálu se ale nesmí splachovat, protože se nerozloží ve vodě.  A navíc nejsou ani dobře recyklovatelné a představují ekologickou zátěž, přestože prodejci vlhčeného toaletního papíru tvrdí opak.

„Vlhčený toaletní papír do WC nepatří, ucpává potrubí,“ tvrdí vodohospodáři. K čerpadlům ucpaným vlhčenými ubrousky stále častěji vyjíždějí havarijní čety. Odborníci je považují za odpad, jenž nemá ve splašcích co dělat, a to včetně vlhčeného toaletního papíru, který se jako vhodný ke spláchnutí nezřídka i prodává.

Jak to dělá svět?

Foto od Gettyimages

Samostatné bidety nebo záchodové bidety jsou téměř samozřejmým sanitárním zařízením v zemích, jako je Itálie, Španělsko a Řecko.

Bidet je nízko umístěný typ umyvadla nebo vaničky, uzpůsobený pro omývání vnějšího genitálu a řitního otvoru. (Wikipedie)

Podle webu Vice News má 90 procent domácností v těchto zemích v koupelně či na toaletě nainstalovaný bidet pro opravdu hygienicky správné čištění po vykonání potřeby.

Zdroj: www.dailymail.co.uk, www.vice.com. Náhledová fotografie: Getty Images