Supermarkety jsou jako kasina: Utrácíte tam víc, než musíte. Návod, jak vytěžit maximum z nákupu potravin

Sedm tipů, jak ušetřit peníze při každém nákupu potravin. Existuje pár triků, které určitě nepoužíváte, a stále platíte víc, než musíte.

Všimli jste si, že skoro každý obchod s potravinami, ve kterém jste kdy byli, vypadá hodně stejně?  Není to náhoda. Specifické uspořádání obchodu má za úkol vás tam zdržet déle, abyste utratili více peněz. V maloobchodě platí, že čím delší čas v obchodě strávíte, tím více peněz utratíte.

To je důvod, proč jsou obchody s potravinami něco jako kasina. Je těžké se z nich dostat (pokud nezaplatíte) a je snadné se v nich potulovat déle, než jste měli v plánu.

Existuje také mnoho triků používaných k tomu, abyste utráceli více, než musíte. Zde je sedm (z původně devíti – určených pro americké čtenáře) praktických věcí, které můžete udělat, abyste ušetřili nějaké peníze pokaždé, když nakupujete potraviny v českých obchodech. Je čas porazit prodejce v jejich vlastní hře, popsal kalifornský server Medium.com.

Tip č. 1: Zvykněte si na čtení letáků

Toto je první věc, kde začít, protože hodně lidí nemá ponětí, kolik potraviny stojí. Čtení letáků vám pomůže seznámit se s cenou položek, které pravidelně kupujete. Většina lidí zná přibližnou cenu pouhých čtyř položek: chleba, mléka, vajec a banánů.

Poznámka: kde se při uspořádání obchodu s potravinami obvykle skladuje chléb, mléko a vejce? V zadní části obchodu. Jedná se o nejoblíbenější základní potraviny a jejich umístění vzadu vás nutí projít celý obchod a být vystaveni tisícům produktů.

Jde o to, začít číst letáky, abyste znaly cenu produktů. Tak budete vědět, zda vám nová propagační akce hraje do karet.

Tip č. 2: Kupujte generickou (neznačkovou) značku mražených potravin

V neznačkových mražených výrobcích se nejčastěji vyskytují stejné produkty jako ve značkových verzích. Při nákupu značkové verze platíte za obal a marketing daného brandu.

Pak je tu problém se samotnými mraženými potravinami. Mnohdy je mražená varianta zdravější než čerstvá: mražené produkty jsou nedlouho po sklizni bleskově zmraženy, a tím se v nich lépe uchovávají živiny.

Čerstvé produkty se sklízejí, třídí, převážejí, znovu třídí a pak se uskladní v obchodě. Celý tento proces může trvat i několik týdnů, čímž produkt ztrácí živiny. Ty začnou „mizet“ v okamžiku, kdy jsou sklizeny, takže mražená varianta je zdravější volbou. Pokud například čerstvá bio brokolice pochází z druhého konce planety, bude mít méně výživných látek než mražená odrůda kvůli době, kterou strávila na cestě do obchodu.

Tip č. 3: Kupte si kuřecí prsa s kostí

Fotka od Image by serhii_bobyk z Freepik

Pokud máte rádi drůbež, ušetříte tím peníze a získáte více chuti. Kuřecí maso v posledních letech výrazně zdražilo a kuřecí maso s kostí může stát o dost méně než vykostěná verze. Díky kostem získáte více chuti nebo z ní uděláte vývar. Kuřecí prsa bez kosti jsou suchou bílkovinou, ale verze s kostí vám poskytne mnohem šťavnatější jídlo.

Tip č. 4: Zeptejte se zaměstnanců obchodu na bezplatné služby

Mnoho lidí si není vědomo možností, které mají v obchodech s potravinami. Řezníci vám mohou maso nařezat nebo také „zkřehčit“.  Pekaři pro vás nakrájejí čerstvé bochníky chleba a květináři vám přidají navíc „zeleň“, kterou by vyhodili. Stačí se jen zeptat!

Poznámka: pekárny často prodávají čerstvý chléb v papírových sáčcích proto, že tak rychleji ztvrdne, což vás vede brzy k dalšímu nákupu. Skladujte chléb v plastových sáčcích, abyste prodloužili jeho životnost.

Tip č. 5: Ušetřete peníze za produkty moře

Mnoho „čerstvých“ ryb a mořských plodů, které vidíte na prodejních pultech, často přichází ve zmrazeném stavu. Mražená alternativa je obvykle to samé a může vám ušetřit až 40 % ve srovnání s „čerstvou“ variantou.

Tip č. 6: Dávejte si pozor na akce typu 3 za 2 apod.

Nebo libovolnou verzi tohoto prodeje: 10 ks za 100 Kč, kup 4 – pátý kus zdarma. Toto je klasická marketingová propagace určená k vyklízení zásob a měli byste si spočítat, zda se vám tato nabídka vyplatí. Většinou nakonec zaplatíte za položku více, než kdybyste si koupili 10 jednotlivých položek, které nebyly součástí „výprodeje“.

Tip č. 7: Využijte řezníka u pultu

Dobrý řezník vám může ušetřit hodně peněz. Pokud nakupujete v místě, kde je pultový prodej masa, kupte si větší kus akčního produktu a nechte si ho naporcovat. Získáte výhodnější cenu, více jídel a co nespotřebujete, zamrazíte.

Bonusový tip: pokud máte rádi filet mignon, nejlevněji ho koupíte tak, že si koupíte celý T-Bone steak. Každý T-Bone má na kosti malý filet mignon a na druhé straně New York strip.

Zdroj: medium.com. Náhledová fotografie: Image by aleksandarlittlewolf z Freepik