Když muži ztratí zájem o sex. Jaké jsou hlavní příčiny?

Snížený zájem o sex aneb nízké libido – u žen se vyskytuje dvakrát častěji než u mužů, ale jsou to právě muži, koho děsí více. Obvykle se jedná o postupný, kradmý proces. A jaké jsou hlavní příznaky nízkého libida? Sex vám neposkytuje pocit spojení a sounáležitosti, nemáte z něj potěšení, je pro vás jen pouhou rutinou a provozujete jej nanejvýš jednou nebo dvakrát do měsíce.

Je normální, že hladina libida v průběhu života kolísá, stejně tak je normální, když se s partnerem zrovna nenacházíte na „stejné vlně“. Nicméně existuje několik důvodů, proč se mít na pozoru, pokud vás snížený zájem o intimní styk trápí dlouhodobě. V následujících odstavcích vám přiblížíme možné příčiny.

Nízká hladina testosteronu

Hladina testosteronu v těle přirozeně klesá s pokročilým věkem, čímž se pochopitelně snižuje zájem intimně se s partnerem sbližovat. V současné době existuje spousta doplňků stravy, jimiž je možné tento problém částečně řešit. Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda je vaše hladina mužského hormonu v normě, jsou laboratorní krevní testy. Pokud je hodnota testosteronu v krvi vyšší než 300 ng/dL, máte vyhráno a zřejmě prostě jen nemáte náladu!

Léky

Léčiva na předpis obvykle mívají různé vedlejší účinky, jedním z nich může být i snížení hladiny testosteronu a tudíž i snížení libida. Problémovými bývají léky na snižování krevního tlaku, které mohou zabraňovat pevné erekci či ejakulaci. Dávejte si rovněž pozor, užíváte-li anabolické steroidy, kortikosteroidy, některá antidepresiva, nebo opioidní analgetika (např. morfin). Promluvte se svým lékařem o možné změně medikace.

Deprese

Člověk potýkající se s depresí ztrácí zájem účastnit se jakýchkoliv aktivit, které kdysi shledával zábavnými nebo radostnými, včetně sexu. Bohužel, antidepresiva mohou tento stav nezájmu dále prohlubovat. Řešením je konzultace s lékařem ohledně změny předepsaných léků, případně úpravy jejich dávkování.

Chronická onemocnění

Obezita, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol. Člověk se necítí ve své kůži a to poslední, na co má pomyšlení, jsou tělesné radovánky. Za většinou civilizačních chorob stojí nezdravý způsob života. Upravte vaši stravu, vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám, vařte z čerstvých, základních surovin a vyjděte si párkrát do týdne na procházku. Budete se cítit lépe a vaše radost ze života se brzy vrátí!

Zdroj: webmd.com, healthline.com / Náhledová fotografie: freepik