Středomoří na talíři: Super jednoduché španělské jednohubky – tapas. Na večírek, pro návštěvu, jen tak k vínu

Kuchyně horkého Středomoří je tak dobrá, že ji nejde nemilovat. Pro léto je to ideální volba – zdravé a lehké jídlo, které nám navíc připomíná dovolené. Ty, které byly, i ty, na které se teprve chystáme.

A protože s národy kolem Středozemního moře zrovna nelibují ve složitých jídlech, snadno si tuto inspiraci přenesete i do vaší vlastní kuchyně.

Ryby, zelenina a olivový olej

Základ jídelníčku v oblasti Středozemního moře tvoří čerstvé ingredience, v první řadě dokonale zralá zelenina, čerstvé ryby a bylinky. Nezbytností je kvalitní olivový olej, kterému se zde také přezdívá„tekuté zlato“. Používá se k vaření, do salátů i k prostému namáčení kousků pečiva. Samozřejmostí je dobré víno, protože právě v této oblasti se vyrábějí ty nejlepší druhy.

Zdraví schované v jídle

Středomořská kuchyně jako kdyby byla postavena podle pravidel zdravého stravování. Jídla jsou bohatá na látky blahodárně působící na lidský. Přispívá k tomu i to, že si místní dovedou jídlo náležitě vychutnat. To mějte na paměti, až si doma připravíte typické španělské tapas podle našich receptů. Nejlépe na ně pozvěte přátele, rodinu nebo klidně sousedy, protože pohostinnost je tou hlavní ingrediencí středomořské kuchyně.

Vyvážená středomořská strava. Fotka od jcomp z Freepik

Španělské tapas

Když se ve Španělsku sejdou všichni u jednoho stolu, nesmějí nikdy chybět tapas, malé dobroty na jedno sousto. Každý si bere, na co m zrovna chuť. Nabízíme vám recepty na super rychlé zobání na španělský způsob. Servírujte samotné v mističkách nebo rovnou namazané či naskládané na malých kouscích pečiva, většinou potřených kvalitním olivovým olejem.

Tapenáda z černých oliv

Hrnek černých oliv nasekejte v mixéru nahrubo spolu se lžící kaparů, olivovým olejem, lžičkou citronové šťávy a stroužkem česneku.

Opečené papričky

Minipapričky potřete olejem a zprudka orestujte na pánvi nebo na grilu, aby se udělaly puchýřky. Podávejte posypané vločkami mořské soli.

Grilované papričky. Fotka od Fotka od Queven z Pixabay

Paprikový dip

Červené papriky opečte na grilu, nechte zapařit v misce pevně uzavřené igelitovou fólií a stáhněte slupku. Šalotku a česnek orestujte na olivovém oleji a poté vše dohromady rozmixujte dohladka. Dochuťte citronem, případně špetkou cukru.

Plněné žampiony

Žampionům vylomte nožičku, lžičkou trochu vydlabejte vnitřek kloboučku a krátce orestujte na pánvi. Česnek utřete se solí, smíchejte s olivovým olejem a větším množstvím nasekané petrželky. Směsí naplňte žampiony.

Zdroj: https://spanishsabores.com, https://spainonafork.com, Albert v kuchyni. Náhledová fotografie: chandlervid85 z Freepik