Kolečkovými bruslemi na mši, aneb vánoční tradice napříč světem

V Česku bývá na Vánoce zvykem odlévat olovo nebo pouštět lodičky z ořechových skořápek v lavoru. Často však nemusíme jít ani tak daleko, abychom zjistili, že jsou některé vánoční tradice opravdu kuriózní.

Španělé a spodní prádlo

Ve Španělsku se zrodilo více bizarních tradic. Tou nejslavnější je barva spodního prádla, kterou si na Štědrý večer (Nochebuena) zvolíte. Pokud budete mít na sobě spodní prádlo barvy červené, budete mít štěstí v lásce. Pokud žluté, budete šťastní. Pokud byste si ovšem na Štědrá den oblékli spodní prádlo černé barvy, mohlo by vás následující rok potkat neštěstí!

Fotografie od Armin Rimoldi z PexelsJaponské fastfoody

Přestože Japonci nejsou křesťanský národ, díky americkému vlivu se zde Vánoce slaví. Jsou však brány spíš jako slavnost, při které děti dostanou dárky, než jako svátek s náboženským podtextem. Japonci si se štědrovečerní večeří moc hlavu nelámou. Zarezervují si místa ve fastfoodu (před Vánoci se musí rezervovat i několik měsíců dopředu) a večeří třeba i cheeseburger a hranolky.

Fotografie od Ryutaro Tsukata z PexelsCaracas na bruslích

Ve Venezuelském Caracasu jsou praktičtí. Místo dlouhé procházky do kostela na vánoční mši si obyvatelé ušetřili práci, a na mši vyrážejí na kolečkových bruslích. Proč si taky neudělat cestu zábavnější, že?

Fotografie od Dazzle Jam z PexelsItálie 

V Itálii nejde přímo o tradice jako spíše o celý koncept Vánoc. Nenaděluje zde dárky ani Ježíšek ani Santa, ale La Befana – mýtická čarodějnice. Ta dětem nosí dárky jako odčinění za to, že se kdysi dávno nepřišla podívat na malého Ježíška. Teď tedy dětem v Itálii nosí dárky a hledá mezi nimi právě Ježíška.

Fotografie od Thirdman z PexelsSlovensko

Nemusíme chodit ani tak daleko, abychom narazili na další velmi zajímavé a nezvyklé tradice. Naši slovenští sousedé věší na Štědrý den ven boty, zavázané tkaničkami dohromady. A to na místa jakou jsou sloupy, kliky a všude, kde se dá. Svobodné ženy věří, že jim to pomůže brzy a šťastně se vdát.

Zdroj: https://www.momondo.com, Náhledový obrázek: