Dietoložka radí: Těchto pět potravin, které mám vždy v kuchyni, snižuje riziko vážných onemocnění

Středomořská dieta klade důraz na zeleninu, mořské plody, olivový olej, luštěniny a podporuje minimální konzumaci zpracovaných a smažených potravin, červeného masa, rafinovaných obilovin, přidaných cukrů a nasycených tuků. Britská odbornice na výživu Kirsten Jacksonová dodržuje středomořskou dietu, protože snižuje riziko několika zdravotních problémů, jako je cukrovka 2. typu, rakovina a srdeční choroby.

„Jako člověk trpící IBS (syndromem dráždivého tračníku) mi středomořská strava také poskytuje doporučených třicet různých zdrojů rostlin týdně, o kterých vím, že pomohou diverzifikovat mé střevní bakterie,“ řekla magazínu Insider.

Zelenina

Dietoložka dává přednost rozmanité zelenině. Zpestření svého jídelníčku si pomáhá tím, že se přihlásila k dodávkám zeleninových boxů, do kterých jí vždy přichází sezónní zelenina. Konzumace široké škály zeleniny může snížit riziko srdečních onemocnění, mrtvice, některých druhů rakoviny, snížit krevní tlak a zlepšit trávicí problémy.

Mastné ryby

Středomořská strava je z velké části založena na čerstvých rybách. Pokud nejsou snadno dostupné, udělejte si zásoby. „Vždycky mám ve spíži konzervované sardinky v rajčatové omáčce, protože jsou super chutné a levnější než čerstvé ryby,“ říká Jacksonová.

Olivový olej

Je užitečné mít doma dva druhy olivových olejů. První je určen na vaření, druhý je stabilnější a při zahřívání neuvolňuje škodlivé sloučeniny. Druhým je vysoce kvalitní panenský olivový olej, který má vynikající antioxidační vlastnosti a lze ho použít k přípravě například hummusu nebo jím pokapat pečivo.

Ořechy a semena

Mějte doma směs různých ořechů a semínek. Můžete je jíst samotné nebo je přidat do salátu či ovesné kaše. Ořechy jsou zdrojem zdravých tuků. Vaše střevní flóra vám za ně poděkuje.

Mražené ovoce

Pokud nemáte přístup k čerstvému ovoci, je tu možnost mraženého ovoce. Mražené ovoce často obsahuje více mikroživin než čerstvé, protože je zmrazeno krátce po sklizni. Totéž platí pro mraženou zeleninu.

zdroj: Insider.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/lukasbieri