Nebezpečný parazit, který zabíjel na koupalištích v Československu, zabil po koupání i dvouletého chlapce

Dvouletý Woodrow Turner Bundy z Nevady zemřel minulý týden poté, co se nakazil vzácným parazitem naegleria fowleri, lidově nazývaným také „mozkomor“. K nákaze došlo podle amerických médií v pohoří Ash Springs. Nebezpečný prvok zaútočil také v Československu. V letech 1963 až 1965 zemřelo v Ústí nad Labem 16 lidí poté, co se parazitem nakazili z veřejného koupaliště.

„Nemoc přišla opravdu rychle a zpočátku vypadala jako běžná chřipka doprovázená horečkami,“ popsala onemocnění Bailey Logueová, teta dvouletého Woodrowa, americké televizi FOX5.

Několik dní předtím byl s rodinou v horách u přírodního pramene Ash Springs, kde se koupal. Po několika dnech však chlapec nebyl ve své kůži a rodiče se synem odjeli do nemocnice. Tam lékaři odhalili smrtelnou diagnózu.

Malý pacient s parazitem několik dní bojoval, ale boj prohrál. „Modlili jsme se, aby Woodrow tuto příšeru porazil, plně se uzdravil a vrátil se domů ke své rodině. Dělal, co mohl,“ napsala 20. července na sociální síť chlapcova matka Briana Bundyová.

Příznaky se projevují zhruba jeden až devět dní po kontaktu s kontaminovanou vodou. Patří mezi ně silná bolest hlavy, horečka, zvracení nebo pocit ztuhlého krku po vstupu do teplé vody.

zdroj: Wionews.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Pexels