Luštěninové klíčky plné vitamínů – jak si je připravit doma?

V našich jídelníčcích se moc často klíčky semen neobjevují. Avšak je to velká škoda. Naklíčený hrách, čočka a mnoho dalších dobrot v sobě ukrývá vitaminy a minerály v takové koncentraci, že vás „nakopnou“ na celý den. Nejde o žádnou vědu! Zdá se to neuvěřitelné, ale i přes to, že pytlíčky s luštěninami můžou ležet zabalené v krabici v supermarketu třeba dva roky, dokáže se v nich pak probudit život a vytvoří pořádnou dávku vitaminů a enzymů. Získáte tak nejčerstvější vitaminy, jaké se (nejen) v zimě dají sehnat.

Proč je nechávat klíčit?

Při procesu klíčení vzniká velké množství vitaminů, minerálů, esenciálních aminokyselin a enzymů, které mají za úkol postarat se o výživu a růst celé mladé rostlinky. V praxi to znamená, že pro stejnou dávku prospěšných látek, kterou byste získali třeba z kila zeleniny, Vám bude stačit jen lžíce naklíčených luštěnin. Klíčky pomáhají posilovat imunitní systém, starají se o celkovou regeneraci organismu a obsahují spoustu enzymů, díky kterým se Vám může zlepšit trávení. Navíc obsahují mnoho bílkovin, které jsou jednou ze základních složek potravy. V každém kousku najdete tolik vitaminu B, jako do svého organismu běžně nedostanete za celý den.

Fotka od Vanessa Loring z Pexels

Klíčky Vás překvapí!

Možná se na nejrůznější klíčky a výhonky díváte s despektem, protože je považujete za součást jídelníčku vegetariánů. Věřte však, že Vás nic nenabije energií a vitaminy tak, jako naklíčené luštěniny nebo třeba výhonky ředkviček. Díky těmto drobným rostlinkám dostanete na talíř něco čerstvého a zeleného (a křupavého i chutného), co za Vámi necestovalo přes půl zeměkoule. 

Jak je možné, že se po tak dlouhé době probudí k životu?

Když jsou semínka suchá, jsou „deaktivována“ – spí, nerostou, protože pro svůj růst a vývoj nemají vhodné podmínky. Teprve ve chvíli, kdy se semínko ponoří do vody nebo navlhne, se aktivuje poměrně složitý biochemický proces, při kterém vniká obrovské množství cenných látek, které semínko v suchém stavu neobsahuje. A neobsahuje jej ani po uvaření! Vařením se cenné látky zničí a z luštěniny dostaneme ve většině případech „jen“ sacharidy a bílkoviny.

Fotka od Deeana Creates z Pexels

Jaké luštěniny tedy vybrat?

Vhodná semínka luštěnin nakoupíte nejlépe v prodejnách se zdravou výživou. Luštěniny totiž pouze promýváte a konzumujete vlastně tak, jak jsou. A navíc i chuťově BIO luštěniny rozeznáte. Vybírejte luštěniny neloupané a nepůlené. Může to být například červená i zelená čočka, adzuki, hrách, římský hrách neboli cizrna či bezkonkurenčně nejoblíbenější sója mungo. Půlkilový sáček vás přijde zhruba na 30 až 50 Kč a to i při bio kvalitě semínek. Kromě luštěnin můžete naklíčit i pohanku, oves, ječmen, pšenici, špaldu, kukuřici, rýži, řeřichu, hořčici, ředkvičky, len nebo třeba vojtěšku. Fazole ale raději vynechtě, obsahují totiž jedovatou látku, která se ničí teprve varem, a proto se konzumují převařené.

Jak na to? Postačí vám obyčejná PET lahev

Vybrané luštěniny propláchněte vlažnou vodou a dejte namáčet do otevřené nádoby po dobu asi 8 hodin nebo přes noc. Poté vodu slijte a luštěniny přendejte do tzv. nakličovací sklenice, kterou seženete v prodejnách zdravé výživy anebo si ji jednoduše vyrobíte doma. Pro její výrobu budete potřebovat zavařovací sklenici a síťovanou látku nebo pláténko. Nabobtnané luštěniny tedy dejte do sklenice, místo víčka přikryjte síťovanou látkou, kterou uchytíte gumičkou a zapřete sklenici otvorem dolů tak, aby luštěniny spočívaly na látce, ale dovnitř sklenice se dostával vzduch. Obsah sklenice dvakrát denně proplachujte, nejlépe třikrát až čtyřikrát.

Druhý způsob, jak si vyrobit nakličovací sklenici je takový, že semínka umístíte do obyčejné PET lahve, do jejíhož dna uděláte pár otvorů menších než semínka a znovu nesmíme zapomenout na proplachování několikrát denně. Luštěniny naklíčí asi za 2 až 6 dní. Záleží, co necháváte naklíčit. Klíčky můžete přidávat třeba do salátů, polévek, kaší nebo jednoduše na chleba s máslem.

Zdroj: healthline.com, Náhledový obrázek: Adrianna Calvo z Pexels