Králík jako domácí mazlíček – s čím je třeba počítat?

Zakrslí králíčci se stávají čím dál tím víc populárními domácími mazlíčky. Mají totiž nespočet výhod, o kterých dříve lidé vůbec netušili. Mezi jednu z nich patří ta, že králíčka můžete chovat i v bytě. A pokud zrovna přemýšlíte o tom, jakého chlupáčka pořídit dětem nebo i sobě pro radost, protože pes ani kočka do bytu nejsou ideální, zkuste králíčka. Navíc si můžete vybrat z rozmanitých plemen! 

Plusy

Je to mazel 

Když si lidé představí králíčka, vytane jim na mysli tvor, který je plachý a sotva by se dal pomazlit. Opak je pravdou, drbání přímo vyžadují a nejraději by byli, kdybyste se jim věnovali nonstop. Mou zkušeností je ocásek, který mě pronásleduje přes celou domácnost a nejradši by se mazlil celý den. 

Umí sám chodit na záchod 

Ne, opravdu tohle není žádný vtip. Většina zakrslých králíčků rodících se v registrovaných chovech se již odmalička učí chodit na záchod, který je vystlán podestýlkou. U nás to funguje do jisté míry, každá povaha králíčka je jiná a taky tím pádem jinak poslouchá. Někteří lidé mají štěstí a klidně nechají králíčka běhat volně po bytě pořád a už je ani nezavírají do klece. 

Může se naučit povely

I ušáčka lze naučit jednoduchým příkazům, opět to záleží na povaze. Nejzákladnější povel, který se naučí všichni králíčci, je zákazové slovo. Když potřebujete, aby králíček přestal v tom, co právě dělá, stačí opakovat odmala slovo, které mu je nepříjemné. Fungují sykavky nebo důrazné krátké slovo. Samozřejmě se mohou naučit i další triky jako otočky, králičí hop či malování. Vskutku existuje králíček, který umí pomocí štětce v tlamě malovat. 

Odvděčí se vám láskou 

Skutečně šťastný králíček vám bude neustále dávat najevo, jak vás miluje. Budou vám dávat pusinky a olizovat vás stejně jako pejsci, až na to, že sliny králíčků neobsahují tolik bakterií, jelikož jsou býložraví. U nás se olizuje tak moc, až si říkám, jestli jsem se špatně neumyla nebo nezpotila. 

Králíček je skvělá „popelnice“ 

Jestliže zbytky od zeleniny vyhazujete, stejně jako jsme kdysi vyhazovali my, králíček je ke zpracovávání zbytků vděčným členem rodiny. Většinu zeleniny nebo ovoce králíčci smějí, některé tedy v omezeném množství. 

Můžete ho mít na vodítku 

Sice králíček není pes a nemůžete mu přikazovat, kam má jít, ale opravdu můžete jít do parku na pastvu s vodítkem. Králíčka nesmíte tahat ani škrtit, vodítko je spíš jistota, aby vám neutekl a nezatoulal se. 

Mínusy

Fotka od Helena Lopes z Pexels

Králičí puberta 

Králíčci stejně jako lidé prochází obdobím, kterému se říká puberta. Dozrávají jak po fyzické, tak psychické stránce. Bohužel se často může stát, že z čistotného králíčka se stane opak a nemusí se to vrátit do původního stavu. Může se vám poštěstit a králíček se po divokém období stane ještě víc mazlivým a klidným, než byl jako malý. U nás to dopadlo taky dobře, ale stejně doporučuji nechat králíčka vykastrovat. Problémy mívají temperamentnější povahy. 

Ne vždy je čistotný 

Zde také záleží na povaze, některým králíčkům se prostě nedaří naučit na záchod. Moje králičí slečna je vcelku čistotná, ale v posteli či na měkkém povrchu jí to občas ujíždí. 

Rádi ničí vše, co se mu líbí 

Ať už se jedná o nábytek, kabely, květiny nebo vaše oblíbené tričko, králičí hlodáky si občas zkrátka nedají pokoj. Proto je potřeba králíčky již odmala vychovávat a dávat jim k okusování větvičky či k tomu určené hračky.

zdroj: bunnyapproved.com, Náhledový obrázek: Anastasiya Gepp z Pexels