Ovlivněte stravou kvalitu spánku: Potraviny, které ho zlepšují a kterým se rozhodně večer vyhnout

Snažíte se na konci dne marně vypnout? Pokud jste už vyzkoušeli všechny léky a doplňky stravy na spaní pod sluncem a stále se vám nedaří usnout, může to být způsobeno tím, že před spaním jíte nesprávná jídla. 

Mezi hlavní pravidla, které se doporučují pro jídla před spaním, patří:

  • Vyhněte se jídlu pozdě v noci, protože vaše tělo bude přeměňovat jídlo na energii.
  • Věnujte pozornost velikosti vašich porcí, protože mohou narušit trávení.
  • Vyhněte se stimulantům jako jsou cukry nebo kofein, protože vás budou v noci držet vzhůru proti vaší vůli.
  • Jít spát s prázdným žaludkem snižuje hladinu cukru v krvi a narušuje schopnost těla dobře spát, proto si lehkou večeři dopřejte v ideální čas.

Tři nejhorší potraviny pro spánek

Staré přísloví „jste to, co jíte“ je sice známé, ale věděli jste, že to, co jíte, může také ovlivnit kvalitu vašeho spánku? Abyste se ujistili, že jíte před spaním správné potraviny, snažte se držet na uzdě následující:

1. Čokoláda

Vyšší hladina kofeinu v čokoládě z ní dělá špatnou volbu pro pozdní noční svačinky. V některých fázích spánku může konzumace potravin či nápojů s kofeinem způsobit častější výskyt rychlých pohybů očí (REM), proto je pravděpodobnější, že se ráno po předchozí noci budete cítit omámeně. Čtyři až šest hodin před spaním byste se také měli vyvarovat dalších potravin a nápojů obsahujících kofein, jako je káva, čaj a energetické nápoje.

2. Sýr

Zatímco sýr je obecně považován za zdravé jídlo, ve skutečnosti je to jedno z nejhorších jídel, které si můžete dopřát před spaním.

Sýr, stejně jako konzervované maso, jako je slanina, šunka a feferonky, obsahují přirozeně vysoké množství aminokyseliny tyraminu, díky kterému se cítíme bdělí.

3. Chipsy

Nadbytek soli dehydratuje tělo a zvyšuje zadržování vody, což způsobuje únavu a vyčerpání, které však neznamenají následný kvalitní spánek, ale pravý opak.

Studie Evropské endokrinologické společnosti zjistila, že slaná jídla, jako jsou chipsy a solené ořechy, jsou jedny z nejhorších jídel, která se před spaním konzumují, protože přispívají k narušenému – nebo „povrchovému“ spánku. K dobrému spánku odborníci doporučují vyhýbat se slaným jídlům alespoň dvě až tři hodiny před spaním.

Tři nejlepší potraviny pro spánek

1. Třešně

Třešně jsou známé tím, že jsou jednou z nejlepších potravin pro spánek, protože přirozeně obsahují melatonin. Svačinka v podobě třešní nebo třešňové šťávy může podpořit váš delší a hlubší spánek.

2. Med

 Med stimuluje melatonin a blokuje orexin v těle – neuropeptid, díky kterému se cítíme vzhůru a bdělí. Hrnek čaje, citronu a medu nebo mléka a medu jsou skvělé večerní nápoje pro zklidnění těla a navození spánku.

3. Banány

Banány jsou nepochybně superpotravinou, ale pokud banán obvykle snídáte, možná si toto exotické ovoce nechte na večer. Banány jsou jednou z nejlepších potravin pro spánek, protože mají vysoký obsah hořčíku, který uvolňuje svaly a uklidňuje tělo. Pokud máte potíže se spánkem, zkuste před spaním nakrájený banán s lžící medu či ořechového másla. Ořechy totiž také obsahují vysoké množství hořčíku.

Zdroj: Benenden.co.uk, Náhledový obrázek: Gettyimages