Máme alibi pro všechny milovníky čokolády – je zdravější, než se zdá!

Ne nadarmo se říká, že pokud je žena naštvaná, odejděte do bezpečné vzdálenosti a hoďte jí čokoládu. Čokoláda se již od svého objevení setkává s obrovskou oblibou u mnoha lidí, někteří ji ale naopak zatracují, jelikož jsou přesvědčeni o jejích špatných účincích na lidský organismus. Takže pokud je pro Vás den bez nějaké té sladkosti nepředstavitelný, hořká čokoláda je ideálním řešením!

Sáhnětě po kvalitě

Čokoláda je zdravější, než si možná mnozí z nás mysleli. Avšak záleží, jak moc je daná čokoláda kvalitní. Hlavní složkou čokolády je kakao, a právě toho by mělo být v čokoládě co nejvíce. Čím víc, tím líp. Pokud očekáváme nějaké pozitivní účinky, čokoláda by měla obsahovat alespoň 70% kakaa. Pro mnoho lidí jsou vysokoprocentní čokolády jednoduše moc hořké. Stačí ale ochutnat čokoládu od dobrého výrobce a zjistíte, že její chuť je velmi jemná, bez nahořklé pachuti. Záleží také na tom, jak byla čokoláda vyrobena. Čím šetrnější sušení, pražení a zpracování kakaových bobů, tím více cenných látek se uchová.

Fotka od Pixabay z Pexels

Lék na srdce a cévy

Věděli jste, že konzumování čokolády chrání Vaše srdce? Podle výzkumu publikovaného v The British Medical Journal čokoláda až o třetinu snižuje onemocnění srdce. Mimo jiné proto, že díky obsahu látek zvaných flavonoidy zachovává pružnost cév. Údajně také snižuje krevní tlak, zlepšuje průtok krve a bojuje se škodlivým cholesterolem. 

Dobrá nálada do kapsy

Když jíme čokoládu, uvolňuje se v našem mozku dopamin, tzv. hormon lásky a štěstí. Takže pokud plánujete romantickou večeři, hořká čokoláda by neměla chybět! Čokoláda stimuluje produkci fenyletylaminu, díky kterému se nám také zlepší nálada.

A to není vše!

Čokoláda má pozitivní vliv i na činnost mozku, vyvolává jeho aktivitu a zlepšuje pozornost. Toto všechno se děje díky tomu, že kakao pomáhá prokrvovat náš mozek. Můžeme také zlepšit naše matematické schopnosti nebo slovní projev. Dále čokoláda slouží dokonce jako prevence Alzheimerovy choroby! Mimo jiné tato pochoutka pomáhá proti stresu a únavě. Avšak stále nesmíme zapomínat, že se musí jednat o kvalitní čokoládu!

Čokoláda je velmi bohatá na živiny – v jedné 100 gramové tabulce hořké čokolády najdeme: 

  • vlákninu – pomáhá s trávením a udržuje mikrobiom (tedy střevní mikroflóru) v dobré kondici, tím nepřímo posiluje i náš imunitní systém
  • železo – (67% doporučené denní dávky) součást krevního barviva hemoglobinu, pomáhá okysličovat orgány, čímž zajišťuje jejich správnou funkci
  • hořčík – (58% doporučené denní dávky) důležitý pro zdraví zubů a kostí, zároveň působí zklidňujícím způsobem na naši nervovou soustavu
  • měď (90% doporučené denní dávky) – omlazuje pokožku (je součást kolagenu), zmírňuje křeče
  • mangan (98% doporučené denní dávky) – pomáhá s únavou, aktivuje mozek a zvyšuje odolnost nervů
  • fosfor – důležitý pro činnost nervů a pohlavních orgánů
  • draslík – ovlivňuje aktivitu svalů, mění cukr na energii, povzbuzuje střeva
  • zinek – působí na zdraví kůže i jako prevence nachlazení
Fotka od Lisa Fotios z Pexels

Kvalitní hořká čokoláda je tedy velice zdravá, a tak by určitě neměla chybět v našem jídelníčku, avšak v rozumném množství! Jak řekl Paracelsus: Jediný rozdíl mezi lékem a jedem tvoří dávka.

Zdroje: telegraph.co.uk, bulletproof.com, náhledový obrázek: Pixabay z Pexels