Jak působí různé druhy čaje na naše tělo?

Už staří Číňané považovali pití čaje za posvátný obřad, při kterém si dopřávali odpočinku.

Čaj, magické slovo skrývající v sobě tisíce let tradic a vývoje, symbol dokonalosti a exotiky, kterou cítíte při každém doušku. Ať už máte rádi oolongy nebo černý čaj, dát by si jej měl občas každý, a to nejenom kvůli fantastických léčivým účinkům zklidňujících Vaše tělo i duši, ale také proto, abychom si lépe uvědomili, že pít čaj znamená ochutnat japonskou moudrost a tradici bylinných čajů z lapačské oblasti Jižní Ameriky, a ne zajít do supermarketu a koupit první „sáčkovky“, na které narazíme. 

Zdravá díky přírodě

Původním čajem, za kterého ony blahodárné nápoje vznikly, je čaj zelený známý pro své budivé schopnosti, za které vděčí teinu, rostlinnému alkaloidu „naoko“ působícímu stejně jako kofein v kávě, až na to, že tein působí delší dobu a je celkově šetrnější k našemu tělu. Dále existuje řada jiných čajů. Bílý čaj, černý čaj, červený čaj… a pak samozřejmě čaje bylinné, které ale nemají s čajovníkem, jakožto rostlinou, už nic společného, ale mezi čaje se řadí díky léčivým účinkům. Chápu, že může být náročné vyznat se ve všech názvech, proto Vám to teď trochu více přiblížím.

Fotka od Lisa Fotios z Pexels

Zelený čaj po ránu jako soupeř kávy

Druhy čajů se liší dobou oxidace, což je proces, díky kterému lze čajové lístky upravit do barvy a chuti požadovaného čaje. Logicky tímto procesem neprochází čaj zelený, jelikož lístky čajovníku jsou zelené samy od sebe. Zelený čaj je nejlepší ranní životabudič, který znám. Naopak za bezesných nocí sahám po čaji meduňkovém. Zkrátka není nic jednoduššího než si dát za okno truhlík s meduňkou, za který budete po náročném dni zajisté vděční.

Červený čaj jako lék na močové ústrojí

Oproti tomu červený čaj je po černém čaji oxidován nejdéle, o čemž svědčí i jeho silné močopudné účinky, což my ženy v zimních měsících určitě oceníme. Ruku na srdce, která z Vás netouží vypadat i v zimě skvěle v sukni, aniž by se bála bolestivých zánětů. Mezi již zmíněnými čaji existuje ještě řada oolongů (čaje žlutozelené a polozelené), které mívají vícero účinků na naše zdraví právě díky svému „nedokonalému“ zpracování.

Černý nebo bílý čaj?

Nejlépe oba! Další varianta – čaj černý, je zpracováván nejdéle. To zaručuje vysoký podíl antioxidantů zbavujících nás škodlivin a mimo jiné zadržuje vodu. Ale skutečným zázrakem je čaj bílý, kombinace snad všech blahodárných účinků, na které si vzpomenete. Přesto, že je spíše raritou, dostává se do povědomí stále více. Jeho největší pozitiva jsou, že snižuje krevní tlak, posiluje imunitu, působí antikarcinogenně, zmírňuje menstruační bolesti a v neposlední řadě je dobrým doplňkem při hubnutí.

Já sama preferuji čaj víc než kávu a myslím si, že každý by si měl zkusit na čas kávu vyřadit a nahradit ji zdravější alternativou v podobě lahodného čaje. No, posuďte sami a přesvědčte se na vlastní kůži!

Zdroj: radiichina.com, Náhledový obrázek: Thought Catalog z Pexels