Měníte práci a chcete vyšší plat? Řekněte si o něj již během pohovoru a kujte tak železo, dokud je žhavé

Otázka „jaký si představujete plat“ vám sice může být na pohovoru velmi nepříjemná, ale vězte, že když si uděláte jasno v tom, jaká je vaše reálná hodnota, bude pro vás snadné si ji vyjednat.

Ačkoliv vyšší plat nemusí být automaticky jedinou motivací ke změně pracovního místa, často je hlavním faktorem a náboráři to moc dobře vědí. Podle personalistického webu Welcome to the jungle byste proto i vy měli znát svou vlastní cenu a měli byste si o ni umět říct, a to i během toho důležitého a stresujícího momentu vašeho života – pracovního pohovoru.

Během pohovoru se nezapomeňte zeptat na plat

U pohovoru většinou náboráři sami na finance zavedou řeč. Pokud vám nabídnou částku nižší, než jste očekávali, nebojte se to hned říct a současně vysvětlit, proč si podle vás zasloužíte lepší plat. Jak ale co nejlépe zareagovat, když se nejdřív zeptají na vaši vlastní představu o platu?

Fotka od Getty Images

Vždy říkejte pravdu

Budete možná v pokušení trochu přibarvit svůj současný plat, abyste měli lepší vyjednávací pozici. Dejte si však pozor, náboráři nejsou včerejší… A když nebudete upřímní, nemusí se vám to později vyplatit. Nejlepší taktika bude říct pravdu, ale co nejlépe ji prodat. Proč byste například neměli zmínit, že v současné práci máte nejrůznější bonusy a benefity, například firemní auto nebo příspěvky na důchodové připojištění? Proč do průměrného příjmu nezapočítat třináctý plat, příspěvky na obědy a kartičku Multisport?

Dejte jasně najevo, že si chcete „přilepšit“

Až popíšete svou dosavadní situaci, dodejte, kolikaprocentní si představujete nárůst na nové pozici a proč. Pro info: Podle studie společnosti Apec z roku 2019 si každý vedoucí pracovník, který změní firmu, přijde v průměru na 11% navýšení mzdy. Na druhou stranu v rámci interní mobility si tito vedoucí zaměstnanci dokázali vyjednat průměrně „pouze“ 5% zvýšení platu.

Fotka od Getty Images

Vezměte to do vlastních rukou

Že na téma financí během prvního pohovoru vůbec nepřišla řeč? Nevadí, s velkou pravděpodobností na něj přijde řada při druhém setkání. A pokud je pro vás výše platu stěžejní, nebojte se převzít iniciativu a stočit na ni řeč na konci pohovoru – stačí například položit jednoduchou otázku: „Můžeme si pohovořit také o případném finančním ohodnocení?“

Vyjednávání: kujte železo, dokud je žhavé!

Vytáhněte všechny trumfy

Máte-li zájem o výrazně vyšší plat, bude to chtít pádné argumenty. Proto musíte co nejlépe prodat své kvalifikace a zkušenosti. Cíl: dokažte jim, že od doby, kdy jste si vyjednávali poslední plat, se leccos změnilo. Máte daleko více zkušeností, a zasloužíte si proto daleko větší odměnu.

Fotka od Getty Images

Co přesně jste se od posledně naučili, bude samozřejmě záležet na tom, na jakou pozici se hlásíte – přizpůsobte své argumenty požadavkům inzerátu i dané společnosti. Nejdřív si inzerát pečlivě prostudujte a zapamatujte si konkrétní požadované schopnosti, které pak u pohovoru můžete použít. Pokud můžete potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout ještě něco navíc, jako například nové kontakty, zakázky nebo výjimečné dovednosti, nezapomeňte je zmínit.

Ale pozor, nechcete působit příliš domýšlivě! Neměli byste nabízet jen plané sliby, musíte je také umět dokázat a připravit si konkrétní příklady svých zkušeností. Takže místo prázdných slov o tom, jak jste měli na starosti hromady klientů a zvládali jste je naprosto geniálně, řekněte jasně, že vaše portfolio zahrnuje/zahrnovalo 25 klientů, z toho dva zahraniční, přičemž o jejich spokojenosti vypovídá pravidelné prodlužování smluv ve vaší správě.

Ukažte své řečnické dovednosti a sebedůvěru

Fotka od Getty Images

Je známo, že ti nejpřesvědčivější a nejsebevědomější řečníci ještě nemusejí být také ti nejschopnější. Ať už je úroveň vašich dovedností jak chce velká, bude daleko těžší se prosadit, pokud vám dělá problém mluvit s cizími lidmi a sebejistota z vás přímo nesrší.

Pro vyjednávání o platu je přitom výmluvnost (třeba jen předstíraná) naprosto klíčová. Než tedy nadejde den D. Budete-li mluvit plynule, přirozeně, skromně, ale sebevědomě, a budou-li vaše slova alespoň trochu v souladu s tím, co váš posluchač očekává, budou vaše šance na přijetí i vyjednání lepšího platu daleko vyšší.

Ať vás tedy provází síla – vás i váš bankovní účet!

Zdroj: www.welcometothejungle.com. Náhledová fotografie: Getty Images