Na dovolenou k moři, na venkov, do hor nebo za exotikou? Španělský ostrov Gran Canaria to vše spojuje

Kanárský ostrov Gran Canaria spojuje místa, která se běžně nacházejí na různých kontinentech. Není proto divu, že Gran Canaria patří k nejoblíbenějším španělským ostrovům. Podle údajů největšího světového vyhledávače letenek Pelikán se tam jen v loňském roce vydalo o 82 % více cestujících ze Slovenska. A přestože je hlavním lákadlem v zimních měsících, je ideální volbou i pro letní dovolenou. Dovolenkáři na ostrov přijíždějí ve všech ročních obdobích, protože se může pochlubit příjemnými teplotami po celý rok a více než 300 slunečnými dny.

Vybrali jsme proto 5 důvodů, proč je Gran Canaria ideální destinací pro vaši příští dovolenou.

1. Jedno místo, tři kontinenty


Největším lákadlem ostrova jsou jeho pláže. Nejznámější je pláž Las Maspalomas, která je součástí přírodní rezervace Las Dunas de Maspalomas. Ta láká turisty na velkolepé duny, díky nimž si budou připadat jako na jedné z největších pouští světa – na Sahaře. Díky klidnému moři je vhodným místem pro rodiny s dětmi. Oblíbená je také mezi nudisty, kteří se zde mohou cítit dokonale izolováni mezi písečnými dunami.

Dalším vynikajícím místem pro rodiny je uměle vytvořená pláž Amadores, která byla oceněna Modrou vlajkou za kvalitu vody a služeb, mezi nimiž vynikají zařízení pro zdravotně postižené. Korálový písek navíc umožňuje lenošení na pláži bez nežádoucího spálení.

Anfi Del Mar je také uměle vytvořená pláž, která cestovatele přenese do Karibiku. Jejím autorem je norský podnikatel Börjn Lyng, pod jehož palcem pláž v 90. letech minulého století vznikla. Můžete si zde pronajmout kajaky, paddleboardy, vodní skútry a čluny. Problémem není ani podmořský průzkum díky plavbě lodí s proskleným dnem.

2. Exotika za rohem


V zimě cestujeme stovky nebo dokonce tisíce kilometrů za exotikou a trochou tepla, ale Gran Canaria je ostrov, který je takříkajíc za rohem. Zatímco někteří dovolenkáři volí oblíbené destinace v jihovýchodní Asii, Kanárské ostrovy jsou zhruba třikrát kratší. Z vídeňského Schwechatu trvá přímý let na Gran Canarii přibližně 5 hodin.

3. Celoroční destinace


Gran Canaria je celoroční destinací s 300 slunečnými dny v roce a průměrnou celoroční teplotou 23 °C. Ani v létě nemusí rekreanti očekávat extrémní teploty. Nejteplejší měsíce na Gran Canarii jsou zpravidla od července do září, kdy v srpnu, nejteplejším měsíci, panuje průměrná teplota 26 °C.

4. Krásná města


Gran Canaria je vynikající destinací pro poznávání místních měst a přímořských vesnic. Těch je zde nepřeberné množství a nejlepším způsobem, jak je všechny prozkoumat, je pronajmout si auto. Nezbytnou zastávkou je hlavní město Las Palmas de Gran Canaria, které je důležitým přístavem výletních lodí a také místem se skvělými restauracemi a kavárnami.

Nedaleko hlavního města se nachází město Teror, které přitahuje pozornost svou vizuální přitažlivostí. Jeho hlavní atrakcí je historická čtvrť s uličkami plnými tradičních barevných domů s dřevěnými balkony. Co by kamenem dohodil od Las Palmas de Gran Canaria leží města Arucas, proslulé výrobou rumu, a Firgas, které se pyšní jednou z nejkrásnějších historických čtvrtí na ostrově.

Na severozápadě ostrova se nachází tradiční rybářská vesnice Agaete, k jejímž zajímavostem patří pláž Playa de Las Nieves a přírodní jezírka, která kdysi sloužila ke sběru soli, ale dnes jsou ideální pro opalování, plavání nebo potápění.

5. Gastro zážitky


Krásná ostrovní města mají také fantastickou kuchyni. V místních restauracích musíte ochutnat ostrovní speciality, jako je Sancocho canario nebo dezert Bienmesabe canario. Na sopečné půdě ostrova se uchytily také vinice. Výsledkem jsou kvalitní kanárská vína, která rozhodně přesvědčí každého, že Gran Canaria je skutečně jednou z nejlepších cestovatelských destinací.

zdroj: obkec.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Mike Peel