Mužská věc: Co jste nevěděli o své ranní erekci a co o vašem sexuálním zdraví napoví noční erekce?

Muže doprovázela ranní erekce ještě dříve, než se začali dorozumívat artikulovanou řečí. Navíc i u pračlověka znamenala pevná erekce jasný signál směrem k partnerce i bez dlouhých řečí. A tento výdobytek evoluce přetrval až dodnes. 

Zajímavé ovšem je, že věda pokročila ve zkoumání důvodů, proč se tak děje. Nesouvisí to paradoxně s erotickou žádostivostí ani intenzitou libida. Na vině jsou spánkové cykly, vysvětluje dr. Rena Maliková, chirurg se specializací na urologii a edukátorka v oblasti sexuálního zdraví.

Erekci míváme několikrát za noc

Není to jen ráno, kdy vám penis bezděčně ztuhne. Během noci se tak děje tři až čtyřikrát v závislosti na tom, v jaké fázi spánku se právě nacházíte. Iniciátorem pevnosti penisu je REM fáze, kdy i sníme. A nejen erotické sny. Noční erekce je také lakmusovým papírkem pro urologa, zda je v případě poruchy erekce na vině tělo, nebo psychika. Protože pokud vám úd ztuhne v noci, selhání způsobují psychické, nikoli fyzické faktory.

Čtyři fáze erekce

Aby se vám penis postavil ráno do pozoru, je nutná aktivace několika mechanismů, které popsuje dr. Maliková ve videu zde:

Zdroj: www.youtube.com

1. Prvním je parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za odpočinek a trávení. Během spánku systém způsobuje uvolnění svalů těla, zpomalení srdeční frekvence a zvýšení průtoku krve do penisu.

2. Za druhé jsou to hormonální změny, ke kterým dochází během spánku, přičemž hladina testosteronu stoupá, když se blížíte k probouzení.

3. Třetím důvodem je jednoduché tření penisu v důsledku polohy při spánku, o prostěradlo nebo pyžamo.

4. Nakonec je zde skutečnost, že máte obvykle plný močový měchýř, když se probudíte. To může vést ke stlačení sakrálních nervů, což způsobí reflexní erekci.

Na skutečnost, že máte ráno ztopořený penis, působí řada faktorů a nepotřebujete ani erotickou stimulaci. Avšak využít svoji pevnost k ranním radovánkám není nic špatného. Naopak, stav je to přímo dokonalý. 

Zdroj: www.menshealth.com. Náhledová fotografie: freephoto od Freepik