Změnilo se něco?

Před dvaceti lety sestavily světové lékařské kapacity žebříček aktivit, úkonů, které pomohou snížit váhu, nebo chcete-li postaru, hmotnost člověka. Protože hubnutí stále obchází svět jako démon, podívejme se, zda se na tomto žebříčku něco změnilo, nebo zda byste tam dnes něco přidali.

První a nejdůležitější aktivitou je chůze. Dřív to mohla být dlouhá pařba nebo odborná či svazová schůze. Druhý žebříček obsadila jízda na kole. Jen nevíme, jestli to platí i dnes, kdy zaprvé jsou kola drahá, nebo zadruhé jsou teď elektrokola. Na třetím místě je plavání, zvláště mezi tolika životními problémy.

Čtvrté jsou koníčky, tedy jejich aktivní pěstování, okopávání a další práce na zahrádce, ne tak na družstvu, protože tam vše dělá technika. Pátým je nenáročný aerobik. Tento pojem se nám vryl do hlavy hned po převratu, a to zejména tehdy, když v televizi dávali cvičení, při němž se měla sporadická dívka jednou držet, jednou přidržovat a jindy prudce šoupala nohama a rukama a kdoví co ještě. Šestý běh. Dřív bylo běžné, že člověk musel běhat po úřadech, aby něco vyřídil, ale dnes se všechno, skoro všechno, vyřizuje na internetu. A mezitím čas pěkně utíká. Na sedmém místě se umístilo cvičení s činkami. Jako byste toho neměli na zádech den co den dost.

Osmé místo připadlo náročnějším sportům. Kdo ví, co tím odborníci mysleli, ale my děláme náročné sporty den co den od rána do večera. A nemáme ani čas si odpočinout. Deváté místo obsadily domácí práce. Asi tím mysleli vysávání, mytí nádobí, věšení záclon a kdoví co ještě. Naše političky, které si takové práce musí doma dělat samy, by o tom mohly vyprávět, není divu, že jsou krásné, štíhlé a stále se usmívají s krásnými dolíčky ve tvářích. A na desáté místo řadí časté vypínání televizorů. Tenkrát to možná šlo, když člověk musel vstát a ručně tu otravnou bednu vypnout. Dnes vezmete do ruky dálkový ovladač a pohodlně ji vypnete.

A kde je to hubnutí? V tom, že věčně nadáváte, že na té gepli není na co koukat.

Všechno by bylo skoro v pořádku, kdyby tam nezapomněli na jednu důležitou lidskou činnost, bez které bys nebyl na světě ani ty, ani já, ani oni. Je to prý nejlepší způsob, jak zhubnout. No, zkuste se na to zeptat své lepší polovičky.

zdroj: Redakce, RSPH, Titulní obrázek: Pixabay.com/PublicDomainPictures