Na šálku záleží! Jak by měl vypadat správný šálek na kávu?

Když pijete ve své oblíbené kavárně kávu, častokrát si ani neuvědomíte, jaký šálek v ruce držíte. A to je dobře. Ten správný šálek by vám totiž neměl v ničem překážet při vychutnávání kávy a měl by jeho kvalitu podporovat. Pojďme se tedy podívat na to, jak by měl správný šálek vypadat.

Příjemný a čistý vzhled

Čistota porcelánu, jeho hladkost a dokonalost již po staletí korespondují s touhou člověka vychutnávat si ty nejlepší gastronomické požitky. Stejně je tomu i u kávy. Nechcete ji přece popíjet z otlučeného, špinavého či nevkusného šálku. Ideální jsou hladké tvary a příjemné barvy.

Fotka od Getty Images

Vnitřní povrch, tloušťka a okraj

Crema (kávová pěna) na espressu či latté art* na cappuccinu vyniknou nejlépe v šálku s oblým, tzv. vajíčkovým dnem. Crema se v něm „nerozbije“, káva po něm krásně stéká na dno a při tvorbě latté art se baristovi pracuje mnohem lépe. Šálek by měl být dostatečně a správně silný, aby udržel nápoj v dobré teplotě. Okraj šálku by naopak neměl být příliš hrubý, aby se z něj příjemně pilo.

* Latte Art je moderní způsob přípravy kávy, kdy se naléváním mléčné emulze do espressa na hladině nápoje vytváří různé obrazce a tvary. Obrazce lze také tvořit „kreslením“ do svrchní vrstvy mléčné pěny, případně lze takto obrazec vzniklý nalitím mléka upravit. (Wikipedie)

Fotka od Weeknd Photographer z Unsplash

Správná velikost a ouško

Správné velikosti šálků na standardní kávové nápoje jako espresso, doppio, cappuccino, flat white či latté jsou důležité pro konzistentnost přípravy a ten správný zážitek zákazníka. Kolikrát jste se už při pití kávy potrápili s nesprávnou velikostí či tvarem ouška? To by mělo být dostatečně velké a pohodlné pro držení i pro několikaminutové popíjení.

Fotka od Getty Images

Odolnost a flexibilita

Pro práci v rušné kavárně je důležitá odolnost porcelánových šálků. Nemělo by se často stát, že se v provozu mnoho šálků rozbije. A už vůbec ne při mytí. Přidanou hodnotou by měla být také stálost barev a odolná vnitřní vrstva při kontaktu se lžičkou. Pokud se šálek náhodou i rozbije, mělo by být možné jej nahradit, aniž by musel provoz kupovat celou sadu šálku a podšálku.

Pokud jste si při čtení řekli, že se vším souhlasíte, pak jste na dobré cestě k objevení dokonalého šálku na kávu. 

Zdroj: https://enjoy.trend.sk. Náhledová fotografie: Getty Images