V 21. století je otázka, zda je Země placatá, nebo kulatá, poměrně směšná. Některá fakta byla notoricky ověřena a prokázána tolikrát, že jejich zpochybňování svědčí spíše o mentální a znalostní úrovni.
Planeta Země je kulatá, přesněji řečeno má tvar elipsoidu. Ani tyto dávno prokázané vědecké závěry však stále nestačí. „Děsivě“ velké množství Slováků tomu stále nevěří a myslí si, že Země je placatá.
Jak však ukázal průzkum agentury MNFORCE, Slováků s tímto názorem je mnohem více, než jsme si mohli myslet.
Průzkum zveřejněný na sociální síti Data bez patosu byl proveden na vzorku 1000 respondentů a přinesl šokující výsledky. Až 20 procent Slováků si myslí, že Země je placatá.
Na jednoduchou otázku, zda je Země kulatá, vyjádřilo jasný nesouhlas až 12 procent Slováků. Dalších 8 procent vyjádřilo spíše nesouhlasný názor.
„Výsledky ze Slovenska jsou těžko uvěřitelné. Důvodem nemůže být jen to, že jsme na druhé straně řeky Moravy. Důvodem nemůže být ani to, že mnoho století bylo v uherské, a nikoliv v rakouské části monarchie. Nemůže být důvodem ani silná polarizace společnosti, hledání viníků skutečných i domnělých křivd,“ říká Data bez patosu.
Pokud se podíváme na Českou republiku, je situace zcela odlišná. Přibližně 90 % Čechů souhlasí s kulatostí Země a pouze 7 % obyvatel tuto skutečnost zpochybňuje.
Průzkum se dostal i na satirický web Zomri a stejně jako pod samotným příspěvkem je i tam mnoho Slováků zděšeno. „Slováci jsou prostě podivný národ, musí se s tím smířit nebo se sbalit a odejít. Dokazují to v každých volbách od roku 93, dokazují to v průzkumech na jednoduché otázky z osnov základní školy. A ne, lepší to tady nebude, bude to jenom horší,“ shrnul Martin.
Zdroj: Dnes24.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com / flflflflfl