Před šesti lety prodělala Deanna Savageová rakovinu prsu, po které následovala dvojitá mastektomie a rekonstrukce prsou. Po více než roce chirurgických zákroků a léčby se vrátila k online seznamování.
Její tělo, ale vypadalo a chovalo se jinak než v minulých letech: Místy se objevily nové „hrbolky a důlky“ a na některých místech ztratila citlivost. Na rande ji doprovázelo ještě něco navíc: Diagnóza rakoviny.
„Buď jsem se o tom zmínila hned, nebo až s odstupem,“ říká 52letá Savageová, která pracuje pro distributora vína v Milwaukee a založila neziskovou organizaci na podporu nemocných s rakovinou prsu Savage Support. „V obou případech byly moje protějšky vyděšené, přestože se snad každý setkal nějakým stylem s rakovinou.…“
Nadaci Deanny podporuje také americká zpěvačka Rihanna:
„Letos v říjnu @savagexfenty a já vyzdvihujeme 4 nejsilnější, nejdrsnější a inspirující ženy, kterým rádi říkáme #SAVAGEXTHRIVERS na podporu měsíce povědomí o rakovině prsu!“
Rakovina a její léčba ovlivňují nejen vzhled těla pacientů, ale také hmat, mechaniku a výdrž, tvrdí odborníci jako Savageová, která je také mentorem ABCD (After Breast Cancer Diagnosis), mentorské organizace Diagnóza po rakovině prsu. Společnost přátel, romantika a intimita podporují uzdravení, říká Yanette Tactuková, klinická socioložla v Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku.
„Je důležité cítit se pohodlně a sebevědomě, bez ohledu na to, kde se ve svém léčebném procesu nacházíte, a bez ohledu na to, v jakém jste vztahu,“ říká Tactuková. „Hledání způsobů, jak se milovat, přijímat sám sebe a jak se spojit s ostatními, nám přinášejí výhody fyzické, psychologické, emocionální i vztahové. “
Seznamka po rakovině
„Pokud jste připraveni začít s někým chodit, začněte přemýšlet o tom, proč,“ Říká Jeffrey Gaudet, licencovaný klinický sociální pracovník z Massachusetts, který vedl programy pro uzdravené z rakoviny. „Randění může zahrnovat fyzickou intimitu, nebo také nemusí,“ říká.
„Pochopte své tělo, ale také pochopte, odkud emocionálně přicházíte,“ říká. „Někdo hledá plnohodnotný vztah, který by mohl vést k manželství, nebo naopak vztah typu: „Víš co, mně stačí, abych jenom byla s někým.“
„Je to opravdu běžná zkušenost,“ říká dr. Don Dizon, profesor medicíny na Brown University. „Pokud se podíváte na údaje z průzkumu, těch, kteří uvádějí určitý stupeň sexuálního kompromisu, je někde mezi 50 a 90 %. “
Lékaři a pacienti zřídka diskutují o vztazích nebo sexu, protože pravidelné kontroly jsou zaměřeny na plán léčby a uzdravení, říká Dizon. Pacienti mohou být příliš rozrušeni nebo se stydí, než aby nám kladli otázky na tato témata. Průzkum zdravotnické organizace Livestrong zjistil, že tyto problémy se vyskytují u méně než poloviny pacientů.
„Skutečně až do chvíle, kdy klienti opustí tuto místnost a začnou přemýšlet: Chlapče, opravdu ses chtěl zeptat na tyto otázky,“ říká Dizon. „My, kliničtí lékaři, předpokládáme, že na důležité věci nás upozorní samotní pacienti, ale pokud jde o sexuální zdraví, neplatí to.“
Zdroj: www.aarp.org, www.savagesupport.org. Náhledová fotografie: Pixabay.com/1265983