Nadbytek spánku, přespalost: Tyto závažné zdravotní problémy si můžete přivodit

Šizení spánku vašemu zdraví rozhodně neprospívá. Spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého organismu a jeho nedostatek může zvyšovat riziko mnoha nemocí. Na druhou stranu podobně nemilé zdravotní problémy může způsobovat i nadbytek spánku.

„Lidé, kteří spí více než 10 hodin denně, mají obecně horší zdravotní profily než ti, kteří spí sedm až osm hodin,“ uvedla dr. Susan Redlinová, profesorka spánkové medicíny z Harvardu pro magazín Men´s Health.

Potřeba delšího spánku se zvyšuje s věkem, i když lékařům není zcela jasné, jestli je to tím, že starší jedinec trpí nějakou chorobou, nebo je to právě nadbytek spánku, co onemocnění způsobuje. Podle doktorky Redlinové převládá názor, že potřeba dlouhého spánku ukazuje na skryté zdravotní problémy.

Nicméně odborníci se shodují, že nadměrný spánek může být stejně škodlivý jako jeho nedostatek. Přečtěte si, jakým problémům můžete čelit, pokud to pravidelně se spánkem přeháníte.

Zvýšené riziko srdečních onemocnění

Ischemická choroba srdeční patří mezi hlavní příčiny úmrtí a spánek delší než 8 hodin zvyšuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění až o 34 procent.

Přibývání na váze

Mnohé studie ukazují, že lidé trpící nedostatkem spánku mají sklony k tloustnutí. Existuje však i souvislost mezi nadbytkem spánku a obezitou. Podle doktorky Redlinové je jednou z teorií, proč je dlouhý spánek spojen s přibýváním na váze, to, že spáči nemají dostatek času na cvičení, jelikož tráví moc hodin v posteli. Jinými slovy, čím více budete spát, tím méně se budete pohybovat a tím méně kalorií spálíte.

Zvýšené riziko vzniku cukrovky

Příliš mnoho spánku (stejně jako jeho nedostatek) může zvýšit hladinu cukru v krvi. A vysoká hladina glukózy v krvi zvyšuje riziko diabetu 2. typu pravděpodobně tím, že kvůli dlouhému spánku vám chybí dostatek pohybu a máte nadváhu, což jsou významné rizikové faktory pro vznik cukrovky.

„Zamlžený“ mozek

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Journal of the American Geriatrics Society chronický dlouhý spánek způsobuje zrychlení stárnutí mozku až o dva roky a také ztěžuje schopnost vykonávat každodenní úkoly.

Podle psychiatra Michaela Irwina z UCLA mají přespaní jedinci potíže se základními mentálními funkcemi mozku. Důvodem je časté probouzení během noci, a tím nedostatek hlubokého osvěžujícího spánku, který nutně potřebujeme k výkonnosti mozku.

Zvýšené riziko předčasného úmrtí

Rozsáhlé epidemiologické studie ukázaly, že velcí spáči mají větší pravděpodobnost předčasného úmrtí zřejmě z důvodu přítomnosti zánětů v těle. Riziko úmrtí v mladším věku navíc zvyšují zdravotní problémy, které se vážou na příliš mnoho (nebo příliš málo) spánku, jako jsou výše zmíněné cukrovka a srdeční choroby.

Výkyvy nálad a depresivní stavy

Deprese a spánek jdou ruku v ruce a lidé, kteří trpí určitou formou deprese, mají vyšší potřebu spánku. Ovšem delší spánek může depresi zhoršovat. Nicméně nepříjemné duševní stavy a pocity mohou být jen dočasné a zdaleka ne každý, kdo tráví dlouhodobě mnoho hodin v posteli a cítí se posléze mizerně, trpí klinickou depresí. Podle Irwina však v některých případech kratší spánek může pozvednout náladu a zlepšit kvalitu života.

Zdroj: www.menshealth.com, Náhledová fotografie: Gettyimages