Vědcům se podařilo rozluštit celý genom chobotnice. Osmichapadlový hlavonožec příslušející k měkkýšům jim dal mnohem více práce než člověk.
Důvod je jednoduchý, má totiž o deset tisíc genů (celkem 33 000) více než člověk a pravděpodobně to vysvětluje nebývalou inteligenci chobotnic. Zajímavější však je, že tito živočichové nejsou příbuzní s žádnými jinými živočichy na naší planetě.

„Chobotnice se jeví jako zcela odlišné od ostatních živočichů, dokonce i od ostatních měkkýšů, se svými osmi končetinami, obrovským mozkem a schopností řešit složité úkoly“. Britský zoolog Martin Wells říkával, že chobotnice je mimozemšťan. V tomto smyslu naše studie popsala první sekvenci DNA u mimozemšťana, „uvedl profesor Clifton Ragsdale z Chicagské univerzity.
Výjimečně přizpůsobivá
Právě obrovské množství genů stojí za některými výjimečnými schopnostmi chobotnic. Nejenže mají velký mozek a jako člověk komorové oko, které je schopno vnímat polarizované světlo, ale chobotnice dokážou ve vteřině změnit barvu a přizpůsobit se svému okolí. V experimentech se ukázaly jako velmi inteligentní řešitelé složitých úkolů. Například dokážou otevřít sklenici se zavařeninou a zmocnit se v ní ukrytého jídla nebo používat skořápky kokosového ořechu ke své ochraně.
Nové poznatky evoluce
„Genom chobotnice činí studie vlastností hlavonožců mnohem snazší a nyní představuje důležitý bod na stromě života pro srovnávací evoluční studie,“ řekl Ragsdale. „Je to neuvěřitelný zdroj, který otevírá nové otázky o těchto pozoruhodných zvířatech, které dříve nemohly být položeny.“

Původ a domov
Chobotnice jsou spolu s olihněmi, sépiemi a nautilusy hlavonožci – třída dravých měkkýšů s evoluční historií delší než 500 milionů let (dlouho předtím, než se rostliny přesunuly na pevninu). Obývají každý oceán téměř v každé hloubce, mají jedinečnou schopnost změny vzhledu podle situace a stavu nebezpečí.
Zdroj: https://news.uchicago.edu. https://ncse.ngo/octopuss-garden-space. Náhledová fotografie: Gettyimages