Nahraďte drahé přípravky obyčejnou solí: Špína, mastnota, skvrny a zápach zmizí!

Sůl je rychlý a levný pomocník, který hravě promění váš domov v oázu čistoty a svěžesti. Stačí vědět, jak krystalickou látku používat, a rychle si zamilujete její výhody.

1) Čištění připálených hrnců
Je dno pánve nebo hrnce připálené? Nemusíte hned sahat po drátěné houbičce a riskovat poškrábání nebo vytažení chemikálií. Na dno nasypte silnější vrstvu soli a postupně přidávejte vodu, aby vznikla hustá až kašovitá směs. Bílou směs nechte přes noc odležet, poté přidejte trochu vody a převařte ji. Velké spálené zbytky odpadnou, menší vyčistěte houbičkou.

2) Nejde jen o stříbro.
Bytové doplňky nebo módní kousky z bronzu, cínu, stříbra a mědi časem ztrácejí svůj lesk. Použijte sůl, ocet a mouku a budou jako nové. „Vytvořte směs ve stejném poměru. Aplikujte jej na znečištěné předměty. Nechte ji působit 15 minut a poté směs jemně odstraňte kartáčkem a osušte suchým hadříkem,“ píše Step To Health.

3) Pro lesklá okna
Zkuste ji použít i na okna. Připravte si 3 litry vody, do které přidejte 2 lžíce soli. Roztok promíchejte a ihned aplikujte. Roztok rovnoměrně rozetřete po ploše a nezapomeňte poté vyleštit hadříkem, okna se budou lesknout.

4) Žádný zápach v umyvadle
Zapáchající umyvadlo bude minulostí. Ze soli, bílého octa a sody vytvořte hustou pastu. Tu pak postupně vylijte do odtoku, nechte ji 20 minut působit a nakonec ji zalijte horkou vodou.

5) Na vodní kámen
Trápí vás vodní kámen na toaletě? Pravděpodobně jste už vyzkoušeli všechno a stále to není ono? Přisypte šálek soli a nechte přes noc působit – v případě potřeby postup opakujte.

6) Sbohem skvrnám od potu a flekům
Sůl je vhodná pro bílé i barevné prádlo. Znečištěná místa namočte do vody a posypte je solí. Nechte ji působit přes noc, během dne proces zopakujte a poté oblečení vyperte.

Jak uvádí Step To Health, sůl může také odstranit skvrny od červeného vína. Na skvrnu naneste velké množství soli, jemně ji prsty rozetřete a nechte působit. Poté látku opláchněte vodou nebo ji vložte do pračky.

Pokud vám na koberci zůstala čerstvá skvrna, vydrhněte ji nejprve solí, nechte ji působit a teprve poté vysajte. Skvrny od potu na oblečení? I v tomto případě vám pomůže kuchyňská sůl. Smíchejte čtyři lžíce soli v horké vodě a roztok použijte na nevzhledné mapy na oblečení.

7) Boty bez zápachu
Věděli jste, že obyčejná sůl vás může zbavit zápachu bot nebo ho zmírnit? Doporučujeme jej používat s kyselinou citronovou. Přidejte 3 polévkové lžíce obou přísad do misky a nalijte je do bot. Směs nechte působit přes noc. Ráno prášek oprašte a zbytky vytřepejte. A je to! Vaše boty budou opět vonět svěžestí.

zdroj: Step to Health, Titulní fotka: Pixabay/Bru-No