NASA zveřejnila dosud utajované video. Ukazuje, co astronauti dělali na Měsíci

Před padesáti lety posádka Apollo 11 odletěla do vesmíru, aby přistála na Měsíci. Ku příležitosti výročí se hodí připomenout veselé video, zveřejněné NASA, které ukazuje, že malý krůček pro člověka bylo na Měsíci ve skutečnosti těží udělat, než se zdá.

Ve videu jsou vidět padající kosmonauti členů posádek Apollo 15 a Apollo 16, jak se snaží vyrovnat se s nezemskou gravitací na Měsíci. NASA jejich snažení nezaznamenala pro veselé účely, ale aby zjistila, jak by se kosmonauti mohli co nejlépe vyrovnat s ztíženými podmínkami, které existují na Měsíci.

Podle serveru ScienceAlert, NASA používá záznam pohybů členů posádky Apolla 15 k měření jejich metabolického výdeje, když zdolávali měsíční terén, a záznam pohybu posádky Apollo 16 k tomu, aby zjistila rozdíl mezi lidskou obratností na Zemi a Měsíci.

NASA se pokusila konkrétně popsat, jak k těmto pádům došlo. Např. popisuje, že pilot lunárního modulu Apolla 16, Charles Dong spadl, když se pokusil zvednout pár kleští. Namísto toho, aby je sebral, však na ně stoupl, „takže když se je pokusil zvednout, ztratil rovnováhu.“

ScienceAlert podotýká, že tyto poznatky NASA se jí mohou nyní hodit, jak americký prezident Donalda Trump začal opětovně rozvíjet americký vesmírný program a rád by se vrátil na Měsíc, přičemž by chtěl navštívit i Mars.

zdroj: CNN.com, NASA, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages