Každou chvíli vypluje na povrch nová zajímavá studie, která stojí za zmínku. Vědci z Číny zjistili, že tělesná teplota má na délku života větší vliv než samotná rychlost metabolismu. Už jste někdy slyšeli známé anglické přísloví „live fast, die young“? V překladu to znamená žít rychle a umírat mladí. V biologii má však jiný význam. Živočichové s rychlým metabolismem umírají dříve než ti, co mají pomalý metabolismus.
Podobně tomu je i u zvířat, které mají velmi rychlý metabolismus oproti lidem, a proto umírají o několik desítek let dříve, než my. Některé věci jsou však stále nejasné. Například pokud cvičíte a žijete zdravě, zvyšujete svůj metabolismus, ale neumřete dříve, nýbrž později, než kdybyste necvičili. Pokud však snížíte příjem kalorií, váš metabolismus se sníží a teoreticky byste měli žít déle. A jak je to s tělesnou teplotou?

Jak je uvedeno výše, bylo zjištěno, že na rychlost metabolismu má vliv také tělesná teplota. Nízká rychlost metabolismu je spojená s nízkou tělesnou teplotou. Pokud je vám tedy často zima, s největší pravděpodobností máte o trochu nižší tělesnou teplotu a i když je zima sama o sobě nepříjemná, přece jen by vám mohla pomoci k dlouhověkosti. Naopak se ve studii potvrdilo, že vystavování se vyšším teplotám má za příčinu kratší život (studie byla provedena na myších).
Na základě takových výsledků se může zdát, že tělesná teplota je opravdu mnohem důležitějším prostředníkem délky života než samotná rychlost metabolismu. Z tohoto důvodu bychom možná měli trochu pozměnit ono rčení „žij rychle, zemři mladý“ na „žij v chladu, zemři starý“, nemyslíte?
Skutečně to vypadá tak, že chladnější počasí může podpořit delší život. Pokud nemáte rádi zimu, teď už ji možná budete brát trochu více pozitivně.
Zdroj: thebrighterside.news, Náhledový obrázek: Gettyimages