Jedno indické přísloví praví: „Květina má vonět, člověk má být zdvořilý.“ V současnosti to u nás, a nejen tady, vypadá, že slušné chování se přestalo nosit. Pravidla slušného chování neplatí jen, když jdeme takzvaně „do společnosti“, ale i kdykoli jsme ve společnosti druhých lidí.
Nejen naše chování se dotýká lidí kolem nás, ale je to i náš vzhled, zvuky a pachy, které vydáváme. Pojďte spolu s námi zjistit, v jaké kondici jsou vaše základní znalosti etikety neboli souboru pravidel zdvořilého chování ve společnosti.
1. Neumíte pozdravit
Nemusíte rovnou volat „Pochválen buď Ježíš Kristus!“ či líbat ruku, stačí nekoukat do země či do mobilu a člověka, který vypadá na to, že by si pozdrav zasloužil, pozdravit zřetelným a srozumitelným „Dobrý den!“. Pokud možno se dotyčnému podívejte do očí. Člověk si snáze vzpomene na negativní zkušenost než na pozitivní, proto zdravením každého, od vrátného po generálního ředitele nic nezkazíte. Cizí osoby zdravíme, jen pokud od nich něco chceme. Třeba zeptat se, kolik je hodin.
2. Obtěžujete okolí
Křupan dělá kravál kdykoli a kdekoli bez ohledu na ostatní. Štve sousedy hudbou na plné pecky, pálením listí a hlučnými párty do tří do rána. V autobuse křičí do mobilu a otravuje svými telefonáty v naprosto nevhodnou dobu. Slušností je nevolat lidem příliš brzy ráno ani příliš pozdě večer. Respektujte jejich soukromí, snažte se po osmé večer už neotravovat. V urgentních případech stačí SMS. Posloucháte-li hudbu nebo sledujete film v dopravních prostředcích, použijte sluchátka.
3. Nechcete uhnout
Jedním ze základních pilířů slušnosti je schopnost uvolnit a udělat místo. Buran musí být všude první, předbíhá a do každého strká. Pustit sednout starou paní v tramvaji, podržet někomu dveře či nabídnout někomu pomoc s těžkým nákladem je nad jeho síly.
4. Skáčete do řeči
Je zvykem, že nejprve jedna osoba sdělí svůj názor a poté druhého krátkou pauzou vyzve k navázání řeči. Vychovaný člověk se nehádá a nepokřikuje jako na lesy a neskáče druhému do řeči. A nejen při jednání s tzv. „společensky výše postavenými“ lidmi, i když tam je to asi nejdůležitější.
5. Neumíte slušně jíst
U táboráku se ládujte klidně „ručně“, ale jíst ve spodním prádle, škrábat se v rozkroku a vyluzovat zvuky horem i dolem ke slušnému stolování nepatří ani doma. Ve společnosti se u stolu neroztahujte, jezte spíše tiše, v každém případě nediskutujte o zdravotních problémech a sexu. Příbory berte vždy od kraje, a i jídlo, které lze vzít do rukou (jako např. drůbež), konzumujte slušně a nervěte maso jako divá zvěř. Nesrkejte! (snad jen v některých asijských zemích).
Zdroj: Vladimír Smejkal, Hana Schelová bachrachová: Velký lexikon společenského chování. Náhledová fotografie: Gettyimages