Je běžné, že je nějaký člověk alergický například na kočky. Ale představte si, že to může být i naopak! Existují totiž kočky, které jsou alergické na lidi! Stejně jako jsou někteří z nás alergičtí na srst domácích mazlíčků, kočky mohou být alergické naopak na naši srst. Ptáte se, jakou srst? Skládá se z kousíčků odumřelé kůže, potu a mnoho dalšího. Ale nezoufejte, pokud by na Vás byla vaše kočka opravdu alergická, stačí jí podat antihistaminika!
Na vině může být i prací prášek
Jsou dva důvody, proč na nás mohou být kočky alergické. Jedním je již zmíněná “lidská srst“ a druhým, obvyklejším důvodem, je to, že cítí zbytky parfému, mýdla, šampony nebo prací prostředky, které používáme. Kočky totiž bývají citlivější na chemikálie než například psi. Tyto specifické chemické alergie se obtížně diagnostikují, takže kočkám nemůže být podán lék. Pokud byste si u svého miláčka všimli neobvyklých reakcí, zkuste změnit prací prášek nebo si více oplachovat ruce.
Sledujte délku trvání alergie
Vždy je důležité sledovat, jak dlouho se u vašeho mazlíčka vyskytují příznaky – například celoroční příznaky mohou naznačovat také potravinovou alergii. Nežádoucí účinky na jídlo postihují ale méně než 10% všech koček a psů a mohou se projevit v jakémkoli věku. Kočky jsou většinou alergické na hovězí, kuřecí nebo rybí maso (až 80% všech případů).
Alergie nemusí být jen na lidi
Je zajímavé, že kočky mohou být dokonce alergické i na jiné domácí mazlíčky. Veterináři nabízejí antihistaminika pro psy k léčbě alergií na kočky, koně a ptáky, avšak nedávno se na trh dostaly také antihistaminika pro kočky. Samozřejmě, kočka může vždy předstírat alergii v naději, že se svého psího miláčka zbavíte.
Zdroj: https://www.understandinganimalresearch.org.uk/, Náhledová fotografie: David Savochka z Pexels