Nesporné přínosy cvičení po ránu: Čím dříve, tím lépe

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč si sportovci dávají záležet na ranní rozcvičce či tréninku? Ve sportu platí, že čím dříve, tím lépe.

Z vědeckého hlediska dává smysl, že naše tělo je výkonnější po kvalitním odpočinku a většina lidí si největší dávku odpočinku a regenerace dopřeje v noci. Ráno je zase čas, kdy naše tělo pracuje na plné obrátky.

Soustředěnější ráno

„Možná také pozorujete, že se brzy ráno lépe soustředíte. A to ještě před tím, než začnete čelit úkolům každodenního shonu, které na vás v daný den čekají. Jako závodnice ve fitness jsem měla další cíl – vytrénovat své tělo tak, aby bylo připraveno i na ranní závody,“ říká Samantha Claytonová, předsedkyně Fitness Advisory Board a viceprezidentka pro fitness vzdělávání ve společnosti Herbalife Nutrition. 

I když se možná nepřipravujete rovnou na nějaký závod, existuje hned několik důvodů k tomu, abyste si nařídili budík na dřívější hodinu a vykročili tak do nového dne pozitivním krokem.

Pět důvodů pro ranní cvičení

1. Soustředění

Ranním cvičením si „uvolníte“ zbytek dne a budete se tak moct soustředit na věci, které máte v plánu. Zkuste se tedy nakrátko zamyslet během cvičení nad tím, jak strávíte svůj den.

„ Zjistila jsem, že čistá mysl, kterou mívám při běhání, mi poskytuje prostor k tomu, abych si v klidu naplánovala den a na nic nezapomněla,“ potvrzuje Claytonová.

2. Stanovení priorit

Mnoha lidem se stává, že si cvičení i naplánují, ale v průběhu dne se jim zaplní kalendář a na cvičení jim prostě nezbude čas. Kolikrát se vám stalo, že vaše cvičební záměry nevyšly, protože jste prožili hektický den a pak jste neměli čas ani energii zaměstnat ještě své tělo. Časné vstávání a brzká rozcvička zajistí, že vám během dne už nic nenaruší plány.

3. Pozitivní mysl

Zlepšete si náladu díky přirozenému přílivu ozdravných hormonů. Cvičení podporuje uvolňování endorfinů v těle. Začnete-li den cvičením, přivoláte si tím pohodový, pozitivní pocit, který bude mít vliv na vás i vaše okolí během celého dne.

4. Dosažení cílů

Úspěch a pocit z jeho dosažení vám pomohou si budovat sebedůvěru. Neexistuje příliš lepších pocitů než ten, který máme z dosažení vlastní mety, jak ve sportu, tak v životě. Ukotvením zdravých návyků a ranním cvičením naplňujete cíl být aktivní.

5. Metabolismus

Ranní rozcvička vám pomůže spalovat tuky v průběhu celého dne. Tím, že cvičením nastartujete den, zároveň podpoříte metabolismus a přinutíte tělo, aby během dne využívalo přijímanou energii k regeneraci. Cvičení pomáhá zlepšovat i klidovou rychlost metabolismu, díky čemuž může vaše tělo efektivněji spalovat kalorie, tedy vlastně hubnout.

Zdroj: www.piedmont.org,  www.zdravi.sk. Náhledová fotografie: Getty Images